Qualcomm chwali się swoimi przychodami za Q4 2021. Kluczem do sukcesu okazuje się dywersyfikacja
Qualcomm pochwalił się swoimi wynikami za czwarty kwartał fiskalny 2021 roku, w którym firma osiągnęła przychód na poziomie 9,3 mld dolarów. To oznacza 12-procentowy wzrost w odniesieniu do analogicznego okresu 2020 roku. Całkowity roczny przychód wynosi więc 33 mld dolarów. Choć firma, podobnie jak konkurencja z branży boryka się z niedoborem półprzewodników, wyniki pokazują, że nie stanowi on problemu, który w sposób istotny zakłóciłby łańcuch dostaw przedsiębiorstwa. Oczywiście trzonem biznesu w dalszym ciągu są chipy przeznaczone dla urządzeń mobilnych, głównie smartfonów, firma celuje swoimi działaniami również w IoT (internet rzeczy) oraz motoryzację. Rozdzielenie przychodów pomiędzy poszczególnymi segmentami rynku zwiększa poczucie bezpieczeństwa włodarzy.
W Q4 2021 Qualcomm sprzedał 56% więcej chipów do smartfonów, niż miało to miejsce w analogicznym okresie ubiegłego roku. Firma świetnie radzi sobie z globalnym niedoborem chipów, który utrudnia działalność konkurencji.
Test realme GT 5G - Flagowy smartfon z układem Snapdragon 888 i pamięcią UFS 3.1 zaskakuje wydajnością
Dyrektor generalny Qualcomm, Cristiano Amon uważa, że firma jest dobrze przygotowana do dalszego przewodzenia branży mobilnej. Przedsiębiorstwo wykazuje pełną gotowość do potencjalnych transformacji, którą warunkuje szerokie portfolio dostępnych w ramach przedsiębiorstwa technologii. Smartfony, co oczywiste, stanowią podstawę działań amerykańskiego koncernu, natomiast wyniki w zakresie dostarczania rozwiązań na potrzeby segmentu IoT oraz motoryzacji pokazują, że firma obrała właściwą drogę, celując w rzeczone gałęzie przemysłu. Qualcomm przewiduje, iż w 2022 roku do sklepów trafi ponad 550 mln smartfonów z chipami 5G, w których firma chce mieć istotny udział.
Test Motorola moto g100 – Smartfon z chipem Qualcomm Snapdragon 870, pamięcią UFS 3.1 i pojemnym akumulatorem
Na ten moment Qualcomm nie martwi się w sposób istotny problemami spowodowanymi przez niedobory chipów, co absolutnie nie oznacza, że uda się utrzymać takowy stan rzeczy długofalowo. Przedsiębiorstwo może również obawiać się Google oraz Samsunga. Gigant z Mountain View wszedł w rynek procesorów mobilnych i najpewniej nie będzie już korzystał z licencjonowania Qualcomm, natomiast Koreańczycy prawdopodobnie dążą do zwiększenia udziału Exynosów w smartfonach. To realne zagrożenia przyszłych przychodów Qualcomma.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72