Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten sprzęt?

Bartłomiej Dramczyk | 10-07-2018 11:00 |

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten sprzęt?W maju 1998 roku stało się jasne, że świat komputerów potrzebuje kolorów. Użytkownicy pecetów i Macintoshy byli już zmęczeni jednolitymi, kremowo-białymi barwami topornych obudów i czernią dominującą wśród laptopów. Dlatego pokazany 6 maja całemu światu iMac (kosztujący 1299 dolarów) tak zachwycił media na pierwszym pokazie. 15 sierpnia 1998 roku konsumenci mogli już dotknąć przezroczystej, barwnej, ciemnoniebieskiej obudowy Bondi blue, później odkryli pozostałe kolory. Łącznie Apple wypuścił na rynek 13 wariantów oryginalnego iMaca, w tym dwa modele o wyjątkowo odważnym zabarwieniu: Blue Dalmatian i Flower Power. Kolekcjonerzy iMaców mają więc co zbierać.

Wiedza o tym, jaką drogę przebyły maszyny z kolorowym jabłkiem od końca lat 70. do dziś może okazać się bezcenna. Dotarliśmy do dyrektora największej polskiej kolekcji jabłek - Apple Muzeum Polska, aby zapytać o tajniki kryjące się wewnątrz Maców, iMaców i Macintoshy.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [1]

W iMacach po raz pierwszy podjęto decyzję o pozbyciu się stacji dyskietek - nośnika danych, który był do tej pory nieodzownym wyposażeniem PC i Macintoshy. Za standardem dla iMaców stał się napęd optyczny i porty USB, co otworzyło drogę do korzystania z tańszych akcesoriów przeznaczonych dla PC (pendrive'y, klawiatury, myszy). iMac stał się też symbolicznym, nowym początkiem dla Apple, za którego sterami ponownie stanął Steve Jobs, zaproszony do współpracy (wraz z całym dziedzictwem NeXT-a) w 1996 roku przez Michaela Spindera. Wcześniej, w połowie lat 80., Jobs traci kontrolę nad Apple'em pod wpływem rady nadzorczej i Johna Sculleya.

W 2020 roku Apple zrezygnuje z modułów łączności Intela

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [12]

Od tego momentu można było właściwie obserwować powolny upadek Apple'a oraz rozwój marki Macintosh nakierowany na rynek konsumencki. Do dziś trudno odróżnić Macintosha od zwykłego, desktopowego PC, jedynie kolorowe logo, Mac OS i niektóre komponenty wyróżniały te konstrukcje na tle biorących rynek szturmem klonów IBM PC. Jobs, przez wiele lat skupiający swoje wysiłki na stworzeniu NeXT-a - zaawansowanej, wielozadaniowej stacji roboczej, powrócił do Apple, by stworzyć pewien kulturowy fenomen. Rozumiał dwoistą, ludzką naturę, która skłania nas do poszukiwania rozwiązań oryginalnych, wyróżniających sie z tłumu i jednocześnie dostosowanych do potrzeb ogółu - wygodnych i intuicyjnych. Kolorowy iMac i późniejszy iBook były właśnie taką odpowiedzią na potrzeby konsumentów - już na pierwszy rzut oka były inne od szarych, praktycznych skrzynek mieszczących elektronikę. Jednocześnie w kilku prostych krokach łączyły się z internetem, co wcale nie było takie oczywiste pod koniec lat 90. Twórcą wzornictwa iMaców był Jonathan Paul Ive, człowiek który wcześniej zaprojektował Newtona, a nieco później odpowiadał za design iPoda, iPada i iPhone'a.

WWDC 2018: Apple prezentuje system iOS 12

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [7]

Steve Jobs okazał się magikiem, który zrozumiał posiadaczy komputerów wcześniejszych generacji - użytkowników C64, Atari i Amig, przywiązanych do ściśle określonego kształtu i wyglądu ich ulubionych maszyn. Prawdopodobnie czerpał inspiracje z odsłaniających swoje elektroniczne sekrety japońskich konsol do gier (np. przezroczyste obudowy WonderSwana), myśląc o produkcie masowym, przeznaczonym na konsumencki rynek.

Apple planuje zrezygnować z stosowania procesorów Intela

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [17]

Specyfikacja techniczna pierwszych modeli iMaców była zbliżona do Macintoshy serii Performa 6400, zostały jednak wyposażone nieco szybszy procesor PowerPC G3, taktowany zegarem 233 MHz. Lepsze wyposażenie, konstrukcja all-in-one, a przede wszystkim unikalna w owych czasach, barwna obudowa przerwały kilkuletnią, złą passę Macintoshy. Do dziś Apple nie powróciło do nazwy Macintosh. O szczegóły historyczne związane z iMacami zapytaliśmy Jacka Łupinę, dyrektora Apple Muzeum Polska.

Apple planuje premierę nowego Macbooka Air na wiosnę?

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [11]

PurePC: Na początku czerwca Apple Muzeum obchodziło swoją pierwszą rocznicę działalności. Ile dziś komputerów wyprodukowanych przez Apple'a można obejrzeć w zbiorach muzeum? Czy wszystkie działają?

Jacek Łupina: W kolekcji znajduje się ogółem 138 komputerów, z czego stacjonarnych maszyn Apple jest 81 sztuk, 29 laptopów, 2 komputery NeXT, 4 serwery oraz 16 egzemplarzy ciekawych i kultowych komputerów PC z tamtych lat. Dużą część muzeum zajmują również monitory Apple (35 sztuk), monitory firm trzecich (34), drukarki, skanery oraz inne peryferia zbudowane specjalnie dla Apple. Oczywiście nie są to wszystkie komputery wyprodukowane przez Apple. Brakuje jeszcze kilku egzemplarzy, ale mało znaczących i nieciekawych. Te najważniejsze, które pokazują progres marki, oraz wiele unikalnych i kultowych dzisiaj modeli znajdują się w muzeum i są sprawne. Możemy się również pochwalić dużą kolekcją (6 sztuk) maszyn mało znanych i trudnych do zdobycia - to klony komputera Apple II z początku lat 80 tych.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [10]

PurePC: Co zadecydowało o założeniu Muzeum Apple?

Jacek Łupina: Powodów do tego by zainicjować powstanie pierwszego w Polsce Apple Muzeum było trzy. Pierwszym z nich to rosnąca ilość eksponatów, które zbierałem dla siebie tworząc kolekcję Extreme Retro Apple. Komputery i monitory znajdowały się w całym mieszkaniu, w najdziwniejszych miejscach. Trzeba było uporządkować zbiory i dom. Drugim powodem było zachłyśnięcie się świata bloggerów nowo powstałą, niewielką kolekcją w większości niesprawnych komputerów znanego milionera i właściciela teamu MacPaw z Ukrainy. Uznałem, że nasza Polska kolekcja jest znacznie większa i ciekawsza, a nikt o niej nie wie. Trzecim zaś powodem był brak takiego muzeum w Polsce. Zwiedzałem muzea Apple w Pradze oraz we włoskiej Savonie, z zazdrością patrzyłem na te ekspozycje i kolekcje. Uznałem, że zamiast czekać aż znajdzie się jakieś duże lokum w Warszawie (które musiałoby być sowicie wspierane przez sponsorów by się utrzymać) założę je we własnym domu. I tak oto 3 czerwca 2017 roku kolekcja została publicznie udostępniona pod nazwą Apple Muzeum Polska. W czerwcu tego roku założyłem również fundację aby działalność muzeum była legalna i miała osobowość prawną.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [2]

PurePC: Gdzie i w jakich godzinach można obejrzeć eksponaty? Przyjmujecie zorganizowane wycieczki? Jak reaguje dziś młodzież i dzieciaki na Apple II i eksponaty sprzed jednej, dwóch, trzech i czterech dekad?

Jacek Łupina: Muzeum znajduje się w Łosiu pod Piasecznem na ul. Ogrodowej 17. To całkiem niedaleko od centrum Warszawy, bo około 35 km. Przyjmujemy również zorganizowane, większe grupy jak to miało miejsce niedawno. Do muzeum przyjechał autokar z uczniami liceum w Mińsku Mazowieckim. Wszystkie informacje organizacyjne zainteresowani mogą znaleźć na naszym fanpage'u oraz na stronie Apple Muzeum Polska. Muzeum jest bardzo nietypowe, dlatego też trzeba się najpierw umówić na konkretny dzień i godzinę. Zazwyczaj zwiedzający wybierają sobotę lub niedzielę. Młodzież zazwyczaj zna tylko to co najnowsze, dla nich Apple to tylko iPad i iPhone, czasem jakiś MacBook, nie mają pojęcia co było wcześniej zanim powstał internet. Z zaskoczeniem oglądają te ogromne ilości maszyn zbudowanych przez Apple czy też na NeXT Cube, na którym została stworzona sieć WWW. Z wielkim zaciekawieniem oglądają i dotykają pierwszy tablet Apple Graphic Tablet z 1979 roku, który jest nadal sprawny i można go używać w muzeum. Dzieci czasem zadają ciekawe pytania gdy stoją przed Apple //e z 1983 roku. Pytają czy są na nim jakieś mp3 i czy można zmienić obraz desktopu żeby nie był zielony lub gdzie jest mysz? W muzeum mogą zobaczyć sprawny komputer Apple Lisa 2, na którym po raz pierwszy na masową skalę zaczęto używać znanego do dzisiaj systemu GUI z ikonkami i myszą jako nowatorskim wówczas urządzeniem wskazującym.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [3]

PurePC: Czy iMac rzeczywiście był maszyną przełomową pod koniec lat 90.? Ile kolorów obudów łącznie zaprezentował Apple?

Jacek Łupina: iMac nie był maszyną przełomową wówczas, ale dzięki kilku sprytnym zabiegom odniósł wielki sukces ratując firmę przed pewnym bankructwem. Osiągnął to głównie dzięki temu, że Apple postanowiło postawić na niecodzienny design i zmienić postrzeganie komputera osobistego, na urządzenie proste w obsłudze, niezawodne i sprawiające przyjemność w samym oglądaniu. I to z każdej strony. To pierwszy komputer, który nie musiał już być ukrywany pod biurkiem. Stał się szybko ulubieńcem młodzieży i ludzi, dla których design oraz walor estetyczny ma duże znaczenie. Mało kto wie, że iMac był tak naprawdę modyfikacją istniejącego już komputera w obudowie all-in-one, był to Power Macintosh G3 AIO, zwany potocznie “Molar Mac” od swojego charakterystycznego kształtu przypominającego ząb trzonowy. Komputer był produkowany zaledwie trzy miesiące i stał się bazą do powstania iMaca. Dzisiaj to bardzo rzadki i drogi eksponat poszukiwany przez kolekcjonerów, jednocześnie najcięższy w historii Macintosh. Można go zobaczyć w naszym muzeum. Pierwszym kolorem jaki miał zobaczyć świat był Bondi Blue. Potem pojawiały się kolejne edycje. W sumie Apple sprzedawał iMaki w 13 kolorach z czego dwa były wyjątkowo kolorowe i niezwykłe. To dwa modele w edycji specjalnej zaprezentowane w 2001 roku na Macworld Tokyo. Świat wtedy poznał wersję “Blue Dalmatian” oraz “Flower Power”.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [15]

PurePC: Ewolucja komputerów Apple to przynajmniej kilka różnych rodzajów procesorów i zmieniające się jak w kalejdoskopie systemy operacyjne. Aby zachować kompatybilność na poziomie aplikacji Apple stosował różne zabiegi. Niekiedy z różnymi efektami. Który etap przeskoku pomiędzy platformami sprzętowymi wydaje się być najtrudniejszy?

Jacek Łupina: Z pewnością najbardziej przełomowym było wprowadzenie systemu Mac OS X (10.0) Wcześniejsze wielokrotnie modyfikowane wersje Systemu 9 były już mocno przestarzałe i nie nadawały się do nowych aplikacji oraz nowych procesorów. System Mac OS X powstał na w oparciu o zakupiony przez Apple w 1997 roku system NeXTSTEP. To na bazie jego jądra mógł powstać nowoczesny i wydajny system. Wprowadzenie go zmusiło wielu użytkowników do nauczenia się zupełnie nowej filozofii obsługi komputera i nowych aplikacji oraz pozbycia się dotychczasowych nawyków.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [5]

PurePC: W Polsce pozycja Apple nigdy nie była najmocniejsza - zawsze komputery i notebooki uznawane były za droższe od konkurencji i niekompatybilne z resztą świata, to zasłużona opinia?

Jacek Łupina: Pozycja nie była najmocniejsza bo i Apple nie wspierał wysiłku garstki ludzi, którzy z pasją próbowali zaszczepić nad Wisłą filozofię Apple i przekonać przedsiębiorców do korzystania z tej platformy sprzętowej i wydajnych systemów. Komputery i laptopy były rzeczywiście droższe od konkurencyjnych składaków i wszelkiej maści pecetów zalewających nasz kraj, ale oferowały często znacznie lepsze parametry. Skierowane też były do specjalistycznego środowiska ludzi kreatywnych, pracujących w DTP, tworzących grafikę, muzykę czy też do obróbki filmowej. Od samego początku Apple pracowało nad tym aby komputery były w jak największym stopniu kompatybilne z PC, możliwe było korzystanie z aplikacji i obróbka dokumentów. To świat PC był zamknięty na Apple i granica pomiędzy tymi platformami była zazwyczaj nie do pokonania w drugą stronę.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [8]

PurePC: Mówimy Apple, myślimy Steve Jobs, czy rzeczywiście jest to jedyna postać, którą należy uznawać za twórcę sukcesu firmy, sprzętu, systemu operacyjnego, GUI i wszystkich tych komponentów znanych dziś posiadaczom Macbooków i iMaców?

Jacek Łupina: Aby przełamać ten niesprawiedliwy stereotyp pomijający wiele znaczących postaci, które przyczyniły się do sukcesu Apple trzeba wybrać się do naszego Apple Muzeum. powiadam tutaj zwiedzającym jaki wkład w sukces firmy miał Steve Wozniak, kto był ojcem Macintosha, kto był autorem wszystkich projektów obudów z początku lat 80 tych, jakie zasługi w utrwalaniu wizerunku marki miał niemiecki designer Harmtut Esslinger. Zwiedzający mogą również poznać źródła inspiracji i upowszechnienia przełomowego systemu GUI oglądając fotografie komputera XeroX Alto czy pierwszej komputerowej myszy zbudowanej w 1964 roku, której autorem był Douglas Engelbart. Apple Muzeum Polska nie jest świątynią Steve’a Jobsa.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [18]

PurePC: Największe wpadki Apple na rynku komputerów to…

Jacek Łupina: Pierwszą największą wpadką w historii był komputer wymyślony przez Steve’a Jobsa, który chciał stworzyć coś lepszego niż genialna konstrukcja Apple ll Steve’a Wozniaka. Mowa tutaj o komputerze Apple ///, którego produkcja pochłonęła ogromne ilości pieniędzy i skończyła się wycofaniem modelu z produkcji oraz kosztownym serwisowaniem maszyn pozostających w użytku. Potem była Lisa, konsola do gier Bandai PipPin… Ostatnią z wpadek wydaje się nowoczesna i piękna w założeniach klawiatura motylkowa w MacBookach Pro. Miejmy nadzieję, że zostanie przeprojektowana i zmieniona w nowych edycjach laptopów.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [13]

PurePC: A gdyby tak sklonować Apple, czy kiedykolwiek amerykańska firma licencjonowała maszyny innych producentów?

Jacek Łupina: Przed powrotem Jobsa do Apple firma notowała coraz większe straty. Podjęto wówczas kontrowersyjną decyzję na udzielenie licencji do budowy stacji roboczych - klonów Macintosha opartych na systemie Apple. To zupełnie pogrążyło firmę zamiast przynieść jej spodziewane zyski. Klony komputerów Apple powstawały jednak znacznie wcześniej bo już na początku lat 80. i to na masową skalę, ale bez przyzwolenia Apple. Komputerem, który był najczęściej klonowanym w historii był Apple II. Powstało około 200 różnych wersji na całym świecie. Straty spowodowane z rosnącą popularnością klonów i zuchwałością ich twórców zmusiły Apple do zajęcia stanowiska i wytoczenia kilku sławnych procesów. Stały się one zalążkiem do powstania przepisów chroniących prawa autorskie producentów sprzętu i oprogramowania.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [6]

PurePC: Apple słynie z nieszablonowych rozwiązań, jak choćby stacje robocze zamknięte w obudowie przypominającej popielniczkę, barwne iBooki. Czy rzeczywiście wzornictwo stało się kluczem do portfeli klientów, czy jest w tym wszystkim coś jeszcze, czego użytkownicy wychowani na samodzielnie poskładanych PC nie dostrzegają?

Jacek Łupina: Wzornictwo jest bardzo dobrym kluczem do portfeli ludzi, którzy cenią sobie nie tylko same osiągi i cyfry w specyfikacji i są w stanie zapłacić znacznie więcej w zamian za wzornictwo na najwyższym poziomie oraz nowoczesne technologie wytwarzania i użyte materiały. Apple zawsze szedł dumnie przed szeregiem pociągając za sobą kolejnych producentów próbujących lepiej lub gorzej naśladować design i rozwiązania upowszechnione przez Apple. Podkreślam upowszechnione, bo Apple nie był prekursorem i wynalazcą wielu z nich. Jobs wielokrotnie sprawdził się jako przewidujący wizjoner i jako pierwszy dostrzegał ogromny potencjał w różnych mało powszechnych wynalazkach czy rozwiązaniach, które potem skutecznie łączył w całość tworząc produkt nowoczesny, wydajny i piękny. Takie właśnie są produkty Apple, wyciągasz je z ekscytacja z pudełka, potem otwierasz laptopa unibody i oczy rozbłyskają, a palce aż swędzą by z przyjemnością go dotykać i pracować na nim. Produkty Apple to zawsze coś więcej niż tylko procesor, karta graficzna i ram. Służy do tego samego co składaki, ale daje znacznie więcej tym, którzy tego oczekują i są w stanie to docenić i zauważyć.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [14]

PurePC: Biorąc pod uwagę liczbę uruchamianych codziennie Maców, iMaców, Macintroshy i Apple'i w jednym Muzeum, nasuwa się pytanie - które z tych maszyn są najbardziej awaryjne? Najnowsze modele Mac czy najstarsze Apple?

Jacek Łupina: Problemy i awarie są różnego rodzaju. Komputery sprzed 40 lat nadal działają choć taki długi okres eksploatacji nie był brany pod uwagę. Jedyne co w nich może zawieść to zasilacz i jego kondensatory, które trzeba zapobiegawczo wymienić we wszystkich maszynach. To samo przytrafia się późniejszym Macintoshom. Te naprawy są tanie i proste. Jednak najwięcej awarii pojawia się w komputerach iMac G5 i tych opartych na Intelu. Zawodzą w nich zasilacze, karty graficzne i same matryce. Naprawy są wówczas bardzo kosztowne lub wręcz nieopłacalne.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [4]

PurePC: Najbardziej zaskakująca konstrukcja Apple'a to..

Jacek Łupina: Apple DuoDock. Zupełnie nieznana i ciekawa konstrukcja umożliwiająca “dokowanie” (niczym kasety VHS w magnetowidzie) laptopów z serii PowerBook Duo z początku lat 90 tych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było stworzenie najmniejszego laptopa Apple w historii, który nie posiadał stacji dyskietek oraz wielu złącz, ale po wsunięciu do wnętrza uruchamiał się monitor w dużą rozdzielczością i system z laptopa, a użytkownik mógł korzystać ze wszystkim dostępnych peryferiów łącząc je ze stacją DuoDock.

PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten [16]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 9

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.