Przyszłe chipsety Intela będą mieć wbudowane WiFi i USB 3.1
Już niedługo na rynek trafią nowe płyty główne pod procesory Intela z rodziny Kaby Lake. Będą one wyposażone w chipsety serii 200, jednak raczej nie należy spodziewać się po nich większej rewolucji. Nie tylko będą bowiem oferowały niemal identyczny zestaw funkcjonalności jak poprzednia generacja, ale starsze płyty nie będą im ustępowały nawet pod kątem obsługi nowych procesorów (oczywiście po aktualizacji BIOSu). Wygląda jednak na to, że dużo większe zmiany czekają nas, kiedy na rynek trafią płyty główne z serii 300 przeznaczone pod układy Coffee Lake. Plotki sugerują, że mogą one być standardowo wyposażone w kontrolery WiFi oraz USB 3.1 Gen 2. Jeżeli te informacje by się potwierdziły, to zdecydowanie jest na co czekać.
Niestety nawet jeśli przytaczane tutaj doniesienia by się potwierdziły, to nie należy oczekiwać, że już za rok wszystkie nowe komputery będą mogły pochwalić się obsługą bezprzewodowego internetu oraz superszybką transmisją danych po USB.
Płyty główne z serii 300 najpewniej ujrzymy pod koniec przyszłego roku. Z tego względu wszystkie krążące informacje o związanych z nimi planach producenta mogą się jeszcze zdezaktualizować. Mimo to implementacja w nowych chipsetach kontrolerów WiFi i USB 3.1 Gen 2 wydaje się być krokiem prawdopodobnym i logicznym. Pierwszy standard już od dłuższego czasu skutecznie zadomowił się praktycznie wszędzie, gdzie tylko mógł - w naszych domach, biurach, miejscach publicznych. Upowszechnienie się bezprzewodowej transmisji internetu w komputerach stacjonarnych wydaje się być tylko kwestią czasu, skoro już od dawna jest to podstawowy sposób łączności w przypadku m.in. smartfonów czy notebooków. Nieco wolniej idzie popularyzacja protokołu USB 3.1 Gen 2, który pozwala na transmisję danych po kablu USB z prędkością nawet 10 Gb/s. Nie sądzę by trzeba było przekonywać kogokolwiek o jego zaletach. Mimo to nie ma póki co na rynku zbyt wielu urządzeń, które dobrodziejstwa USB 3.1 Gen 2 by wykorzystywały. Wyposażenie nowych płyt głównych w jego obsługę z pewnością pomogłoby w popularyzacji tego protokołu.
Oczywiście już dziś można na rynku znaleźć płyty główne, które obydwie technologie by obsługiwały. Wymagane są jednak do tego zewnętrzne kontrolery, które wyraźnie podnoszą cenę wyposażonych w nie produktów. Z tego powodu wbudowane WiFi i obsługa USB 3.1 Gen 2 są raczej domeną płyt z wyższej półki cenowej albo tych nieco bardziej wyspecjalizowanych. Implementacja tych technologii na poziomie chipsetu bez wątpienia pomoże w ich upowszechnieniu, jednak najprawdopodobniej dużo do powiedzenia będą tutaj mieli także producenci płyt głównych, którzy przecież wcale nie muszą wykorzystywać wszystkich jego funkcji. Z tego względu nawet jeśli przytaczane tutaj doniesienia by się potwierdziły, to nie należy oczekiwać, że już za rok wszystkie nowe komputery będą mogły pochwalić się obsługą bezprzewodowego internetu oraz superszybką transmisją danych po USB. Mimo to byłby to krok w zdecydowanie dobrym kierunku.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37