Przeprowadzono udany przeszczep ucha, ale nie byle jakiego, bo pochodzącego z drukarki 3D
Drukarki 3D są już z nami ładnych parę lat. Na początku, głównie z powodu wysokich cen, pojawiały się w przemyśle, by później trafić także na nasze prywatne biurka, gdzie służą nie tylko biznesowi, ale i rozrywce. Drukarki 3D przydają się także medycynie. I tak specjaliści z firmy 3DBio Therapeutics zdołali przeprowadzić udany przeszczep ucha z drukarki 3D. Zanim organ został wydrukowany, przygotowano wpierw bio-bazę (materiał), która pochodziła od żywego dawcy.
Naukowcy z 3DBio Therapeutics donoszą, że mają za sobą pierwszy, udany przeszczep ucha, które to zostało wydrukowane na maszynie 3D.
Gogle AR/VR od Apple mają być gotowe już tej jesieni w iście apple'owskiej cenie
Zespół z 3DBio Therapeutics donosi, iż pierwszym krokiem było pobranie próbki z tkanki drugiego ucha pacjentki. Następnie komórki te namnożono bazując na kulturach bakterii i przekształcono w coś, co można nazwać bio-tuszem. To właśnie on posłużył do wydrukowania nowego ucha. Co najważniejsze, narząd ów potrafi samodzielnie się regenerować, a dzięki temu, że wykonano go z komórek pacjentki, odrzucenie go przez organizm jest mało prawdopodobne. Jeśli chcecie poznać dodatkowe szczegóły dotyczące przeszczepu, zapraszamy do zapoznania się z tą stroną (publikacja w języku angielskim).
NVIDIA Eye Contact - dzięki SI utrzymamy kontakt wzrokowy z rozmówcą, nawet gdy nie patrzymy w kamerkę
Warto nadmienić, że nie jest to pierwsze podejście do zagadnienia bioprintingu. Przed dwoma laty naukowcy, którzy współpracowali wówczas z agencją rządową United States Department of Veterans Affairs ogłosili, że są już o krok od opracowania kości, które służyłyby za idealny niemal substytut tych prawdziwych. "Na ten moment skupiamy się na przyspieszeniu czasu potrzebnego do wzrostu kości, zapewnieniu unaczynienia umożliwiającego udaną implantację oraz optymalizacji naszych rygorystycznych kontroli jakości, tak abyśmy mogli z powodzeniem przeprowadzić nasze rozwiązanie przez proces zatwierdzania" - komentowała wówczas czuwająca nad projektem doktor Beth Ripley.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4