Projekt CHIP to od teraz Matter. Pierwsze urządzenia korzystające z nowego standardu trafią na rynek jeszcze w tym roku
Project Connected Home over IP, czyli CHIP zmienia nazwę na Matter. Connectivity Standards Alliance, organizacją składającą się z firm, takich jak Samsung, Google, Amazon oraz Apple pracuje nad stworzeniem wspólnego otwartego standardu do komunikacji urządzeń IoT. To niezbędne do zapewnienia zgodności rozwiązań smart home z przeróżnymi platformami oraz asystentami głosowymi. Założenia jak i cele są więc klarowne, natomiast logo Matter, które pojawi się na pierwszych urządzeniach pod koniec 2021 roku, może pomóc klientom w tworzeniu zgodnego ekosystemu inteligentnego domu. Biorąc pod uwagę mnogość rozwiązań dostępnych w poszczególnych segmentach, jest to bardzo dobre posunięcie. Podsumujmy fakty.
Matter to nowy bezpieczny standard łączności dla urządzeń IoT. Z ujednoliconego protokołu będącego przemianowanym Project Connected Home over IP (Project CHIP) skorzystają między innymi Amazon i Google.
Inteligentny zamek tedee – Test niezawodnego systemu smart home z cylindrem marki Gerda
Logo nowego standardu Matter pojawi się na produktach firm, Huawei, Amazon Google oraz Apple. W grę wchodzą wszelkiej maści urządzenia IoT, również te wchodzące w skład systemów smart home, czyli żarówki, termostaty, klimatyzatory oraz elementy zabezpieczenia domu. W chwili premiery rozwiązania możemy liczyć na wsparcie Alexy, Asystenta Google, Apple Siri, WiFi oraz Bluetooth LE, natomiast jest to dopiero początek. Wiele zależy od samych producentów sprzętu, którzy mogą (lub nie) zdecydować o zaimplementowaniu nowego rozwiązania.
Inteligentna waga realme Smart Scale trafia do sprzedaży w cenie 99 złotych - realme wchodzi na rynek Smart Home
Podstawowymi atutami Matter mają być łatwość obsługi, niezawodność, spójność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Standard ma być na tyle elastyczny, aby każdy użytkownik mógł bez przeszkód konfigurować i kontrolować poszczególne elementy ekosystemu. Jak zdążyłem już wspomnieć, idea standaryzacji jest dobrym kierunkiem i pozostaje mieć nadzieję na to, że do Connectivity Standards Alliance przyłączy się możliwie wysoka liczba producentów z możliwie pokaźnym portfolio produktowym.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4