Produkcja ekranów AMOLED coraz bardziej opłacalna
Powszechnie mówi się, że przyszłością nowoczesnych wyświetlaczy mają być panele OLED, które do swojego działania wykorzystują organiczne diody samodzielnie wydzielające światło. Technologia ta zyskuje w ostatnich latach na popularności i dziś ekrany tego typu można znaleźć już nie tylko w smartfonach czy innych mniejszych urządzeniach, ale także telewizorach, a wygląda na to, że niedługo pewnie także w monitorach komputerowych. Wygląda jednak na to, że prawdziwy boom na matryce OLED dopiero nadchodzi, bowiem po raz pierwszy w historii ekrany AMOLED są tańsze w produkcji niż konkurencyjne panele LCD TFT. To prawdziwy przełom; przynajmniej na rynku urządzeń mobilnych.
Wyprodukowanie panelu AMOLED o przekątnej 5,5" i rozdzielczości HD jest dziś o 10 centów tańsze niż porównywalnego ekranu w technologii LTPS LCD.
Jak donosi serwis DigiTimes, źródłem spadku ceny paneli AMOLED jest ich coraz szersza adaptacja na rynku mobilnym. Wraz z rosnącym popytem producenci wyświetlaczy mogą sobie pozwolić na zwiększenie produkcji, a ta staje się dzięki temu bardziej opłacalna. Według IHS Markit na dzień dzisiejszy wyprodukowanie ekranu AMOLED o przekątnej 5,5" i rozdzielczości HD kosztuje jedynie 12,10 dolarów. Produkcja porównywalnego panelu wykonanego w technologii LTPS LCD to natomiast koszt 12,20 dolarów. Jesteśmy więc po raz pierwszy świadkami sytuacji, gdy produkcja ekranów OLED jest tańsza niż w przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań. Żeby jednak nie było zbyt różowo należy odnotować, że wraz ze wzrostem rozdzielczości proporcje te ulegają drastycznej zmianie i w przypadku panelu o przekątnej 5,5", ale rozdzielczości QHD (popularne parametry we flagowych smartfonach) technologia LTPS LCD nadal okazuje się być 30% tańsza. Wydaje się jednak, że to jedynie kwestia czasu nim także tutaj nastąpią zmiany.
Dell UP3017Q - nowy monitor OLED dla profesjonalistów
Obecny trend jasno pokazuje, że w najbliższym czasie na rynku możemy spodziewać się dalszej popularyzacji matryc AMOLED, a co za tym idzie, prawdopodobnie także dalszego wzrostu opłacalności ich produkcji. Szacuje się, że już w ciągu następnych 3 lat w ekrany tego typu wyposażone będzie 50% nowych smartfonów. Ponadto coraz częściej mówi się, że właśnie taka matryca znajdzie się w jednym z wariantów nadchodzącego iPhone'a 8. Trudno się dziwić. Choć technologia diod organicznych w dalszym ciągu ma swoje ograniczenia, z których najpoważniejszym pozostaje krótka żywotność paneli, to jednak nadal za sprawą perfekcyjnej czerni i jaskrawych, efektownych kolorów jest uwielbiana wśród klientów. Nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić.
LG inwestuje 1,75 miliarda USD w elastyczne matryce OLED
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4