Produkcja desktopowych procesorów nie jest priorytetem Intela
Szokujący obraz podejścia Intela do komputerów stacjonarnych wyłania się z wywiadu jaki udzielił nowy CEO firmy MSI - Charles Chiang. Jako przykład podał on premierę płyt głównych z chipsetem Intel Z390. Producenci wypuścili na rynek dość drogie płyty, które nie sprzedawały się ponieważ nie było na rynku procesorów. Problemy z zapewnieniem wystarczających dostaw chipów Intela są dobrze znane. Chiang podał jednak ciekawą informację - Intel stawia pierwszeństwo w realizacji zamówień na układy dla centrów danych. Na drugim miejscu w kolejce są procesory do laptopów, natomiast modele przeznaczone dla desktopów znajdują się na końcu w hierarchii ważności. Intel potwierdził, że priorytetowo traktuje układy z górnej półki w porównaniu z modelami budżetowymi, ale nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że procesory dla komputerów stacjonarnych są mniej istotnie niż dla laptopów.
"Mamy coraz więcej płyt głównych pod AMD, co sprawia, że Intel jest bardzo zdenerwowany" - twierdzi Chiang. "Ale ja mówię - hej, chłopaki, kiedy rozwiążecie problem z dostawami, zastanowimy się, co dalej".
Niedobór tanich procesorów Intela miał negatywny wpływ na sprzedaż płyt głównych firmy MSI, powiedział Chiang. "Ponieważ konsumenci nie byli w stanie kupić procesorów Pentium, Celeron, a nawet procesorów Core w nowych wersjach, przestali kupować płyty główne dla tych procesorów". Dyrektor generalny MSI zwrócił również uwagę, że problemy z chipsetem Intela, które zmusiły tę firmę do powrotu do starszego procesu technologicznego 22 nm na tanich płytach głównych, spowodowały zamieszanie u partnerów. "Ciągle zmieniają swoje plany. Nie mamy żadnego jasnego obrazu na temat tego co zamierzają zrobić".
Intel Core bez GPU - miało być taniej, a jest... śmiesznie i strasznie
Chiang zauważył również, że niedobory najnowszych procesorów mają negatywny wpływ na sprzedaż płyt głównych MSI z nowym chipsetem Z390 firmy Intel. "Na rynku pojawia się nowy produkt, taki jak Z390, a high-endowe procesory są niedostępne, ponieważ komputery stacjonarne są dla Intela ostatnie na liście priorytetów. To dość trudne dla nas" - powiedział. Przewiduje on, że niedobory CPU niebieskich będą trwały do ostatniego kwartału 2019 r. Powiedział również, że w rezultacie problemów Intela, MSI sprzedało znacznie więcej płyt głównych pod procesory AMD. "Mamy coraz więcej płyt głównych pod AMD, co sprawia, że Intel jest bardzo zdenerwowany" - twierdzi Chiang. "Ale ja mówię - hej, chłopaki, kiedy rozwiążecie problem z dostawami, zastanowimy się, co dalej".