Zablokowany procesor AMD Athlon 200GE da się jednak podkręcać
Przy okazji premiery pierwszej generacji procesorów rodziny AMD Ryzen dało się słyszeć złośliwe głosy, jakoby Czerwoni zapomnieli o pewnym bardzo ważnym kawałku rynku. Chodziło oczywiście o segment budżetowy. Co prawda w ofercie były jednostki AMD Ryzen 1200 i 1300X, ale nie posiadały one zintegrowanego układu graficznego co na starcie przekreślało je w zestawach biurowych. Amerykanie jednak słuchają głosu ludu i kilka miesięcy temu wypuścili najniżej usytuowanego Athlona 200GE. Miał być on odpowiedzią na konkurencyjne Celerony i Pentiumy, a więc tym samym jako jedyny doczekał się zablokowanego mnożnika. Wychodzi jednak na to, że AMD Athlon również się podkręca i robi to całkiem dobrze.
Podkręcanie AMD Athlon 200GE obsługują tylko wybrane płyty główne.
Jim Keller przechodzi do Intela, to ojciec AMD Zen i Athlon 64
Kilka dni temu w sieci pojawił się film od użytkownika TechEpiphany, który przedstawiał podkręcony procesor AMD Athlon 200GE. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest to stricte budżetowa jednostka. I o ile w cenie około 245 złotych otrzymujemy 2 rdzenie i 4 wątki ze stałym zegarem 3,2 GHz oraz zintegrowany układ graficzny Radeon Vega 3, tak mnożnik jest oficjalnie zablokowany. O sprawie pierwotnie nie pisaliśmy, bo jak wiadomo Youtube przyjmuje wiele i nie jest najrzetelniejszym źródłem informacji. Temat został podchwycony jednak przez innych entuzjastów i z przyjemnością możemy powiedzieć, że jest to prawda.
Intel Core i3-7100 vs Intel Pentium G4560 - Test procesorów
Zgodnie z oficjalną odpowiedzią AMD zmiana mnożnika AMD Athlon 200GE nie została dodana celowo. Możliwe jest to zapewne tylko dzięki błędowi w najnowszym BIOSie dla płyt głównych od MSI, który wprowadzał poprawki AGESA 1.0.0.6. Wszystkie dotychczasowe potwierdzenia dotyczą platform od tego właśnie producenta. Tak czy siak mleko się rozlało, a wiele osób bez problemu osiąga zegary pokroju 3,8 lub 3,9 GHz przy napięciu 1,4 V. W efekcie uzyskiwany jest spory skok wydajności, zarówno w zastosowaniach jedno-, jak i wielowątkowych. Chociażby w przypadku programu Cinebench R15 mowa o wzroście wyniku z 355 na 414 punktów, wyprzedzając tym samym droższe obecnie procesory Intel Pentium Kaby Lake.
Równie duży zysk odnotowano dla dekompresji w popularnym 7-Zip. Tutaj osiągnięty wynik wzrósł z 10329 do 12244 punktów, przesuwając AMD Athlona 200GE z przedostatniego miejsca na sam szczyt wykresu. Wszystkie wyniki dostępne są w oryginalnej publikacji naszych zagranicznych kolegów, o TUTAJ. Co robić z tym fantem? Cóż, jeśli szukacie taniej platformy multimedialnej do starszych gier czy HTPC to radzę zacząć od ściągnięcia i zapisania wspomnianego BIOSu. Ten raczej za długo na stronie MSI nie zagości. Następnie warto rozejrzeć się za samym CPU i płytą główną, bowiem mowa chyba o nowym królu segmentu budżetowego. Przewrotnie powiedziałbym nawet, że AMD Athlon 200GE to nowy Intel Pentium G3258.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7