Intel mógł taniej produkować procesory w TSMC, jednak stracił rabaty po wypowiedziach CEO. Dzisiaj ma spory problem
Procesory Intel Core Ultra 200K nie należą do najlepiej wycenionych procesorów w historii. Niedawno ujawniono informacje, że jednostki mogłyby być tańsze w produkcji, gdyby nie komentarze CEO Intela, Pata Gelsingera, wypowiedziane w 2021 roku, które negatywnie wpłynęły na relacje firmy z tajwańskim TSMC. Amerykański producent procesorów stracił wtedy bardzo korzystny rabat, który obecnie mógłby mieć znaczący wpływ na kondycję giganta.
W sieci pojawiły się informacje, że TSMC po niekorzystnych wypowiedziach ze strony CEO Intela, Pata Gelsingera, przestał honorować rabat na produkcję chipów Intela w procesie 3 nm. Sprawa nie jest jednak świeża.
Intel Core Ultra 200K sprzedają się jak zimne bułeczki, czyli wcale. Niemiecki sprzedawca notuje zerowe zainteresowanie
Wiele mediów technologicznych przedstawia obecną sytuację, jakby miała miejsce w ostatnim czasie, nawiązując do niezbyt udanej premiery procesorów Intel Core Ultra 200K. Jednak cała sprawa miała miejsce w 2021 roku, gdy świeżo mianowany CEO Intela, Pat Gelsinger, publicznie obraził TSMC, aby zachęcić rząd USA i inwestorów do wspierania amerykańskich producentów chipów, mówiąc: "Nie chcecie mieć wszystkich jajek w tajwańskim koszyku" oraz "Tajwan nie jest stabilnym miejscem". Oficjalnie TSMC uznało te wypowiedzi za "trochę niegrzeczne", nie wyciągając jednak żadnych konsekwencji. Jak się jednak okazuje, tak się tylko zdawało.
Procesory Intel Core Ultra 200K wymagają specialnej procedury do oskalpowania. Pokazuje ją popularny overclocker
Po wypowiedziach CEO Intela tajwańskie TSMC wycofało 40% rabatu na produkcję chipów w litografii 3 nm. Warto podkreślić, że umowy na produkcję układów w nowo wdrażanych procesach technologicznych są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, a kontrakty podpisywane na długo przed rozpoczęciem produkcji. Intel stracił w ten sposób oszczędność rzędu 9200 dolarów na jednym waflu krzemowym, przez co najprawdopodobniej obecnie musi płacić za pojedynczy wafel aż 23 000 dolarów. Niewątpliwie brak intratnego rabatu wpływa na marżę producenta przy wycenie procesorów z rodziny Arrow Lake, które są produkowane w omawianym procesie technologicznym. Intel, zapytany przez redakcję Reuters o teraźniejsze stosunki z TSMC, stwierdził, że obecnie panują "zdrowe relacje biznesowe". TSMC potwierdziło, że Intel jest ważnym klientem. Choć widać, że nie ma już "złej krwi" między podmiotami, rabat nigdy nie został przywrócony, co niewątpliwie przydałoby się przy obecnej kondycji Intela.