Procesory Coffee Lake na płycie z chipsetem 100 i 200? To możliwe!
Pomimo tego, że układy Coffee Lake od Intela gwarantują spory wzrost wydajności względem poprzedniej generacji, to producent i tak nieustannie zbiera cięgi od konsumentów, którzy nie mogą zainstalować ich na płytach głównych z chipsetami z serii 100 i 200. Mimo, że to ta sama podstawka, gigant z Santa Clara tłumaczył się, że konieczna była modyfikacja elektryczna ze względu na większą liczbę rdzeni procesorów. Jak jednak udało nam się dowiedzieć, decyzja o braku kompatybilności została sztucznie narzucona przez samego Intela i ograniczenie da się obejść. Teraz mamy tego pełne potwierdzenie. W sieci pojawił się własnie poradnik, w jaki sposób uruchomić i zapewnić stabilne działanie chipowi Coffee Lake na płytach głównych z układami logiki 100 i 200.
Jeśli posiadacie tanią płytę główną ze starszym chipsetem i lubicie kombinować, 4-rdzeniowiec z generacji Coffee Lake może być ciekawą opcją.
Już wcześniej podejmowano podobne próby, jednak teraz każda osoba posiadająca odpowiedni sprzęt może spróbować oszukać system. Jak właśnie wykazano, Intel zastosował programowe blokady uniemożliwiające wykorzystanie procesorów 8. generacji Core na starszych płytach głównych w postaci zmienionego mikrokodu CPU, sterownika UEFI GOP iGPU, zmodyfikowanej sekcji Management Engine oraz samego BIOS-u. Modderzy Overclock.net kryjący się pod nickami rootuser123, LittleHill, dsanke, elisw, Mov AX i 0xDEAD rozgryźli te zabezpieczenia i nawet przygotowali poradnik, jak uruchomić model Core i3-8100 na płytach z chipsetami 100 i 200. Co ważne, platforma powinna działać w pełni stabilnie i bezproblemowo.
Procesory Intel Coffee Lake mogą działać z pamięciami DDR3
Intel Coffee Lake może działać na płytach Z170 - Chińczycy to zrobili
Link do poradnika znajdziecie TUTAJ. Jest jednak jeden haczyk - przedstawia on procedurę dla jednostek Core i3-8100 lub i3-8350K. Uruchomienie np. topowych 6-rdzeniowych procesorów z odblokowanym mnożnikiem na starszych platformach może już się nie powieść, chociażby ze względu na inny współczynnik TDP niż np. i7-7700K (95 a 91 W). Brakuje też potwierdzenia, jakoby modyfikacja działała w przypadku modelu i5-8400. Wygląda więc na to, że nie można mieć wszystkiego... Mimo wszystko, jeśli posiadacie tanią płytę główną ze starszym chipsetem i macie odrobinę samozaparcia, szybki 4-rdzeniowiec z generacji Coffee Lake może stać się dla Was ciekawą opcją. Niestety, na razie potwierdzono działanie tylko na płytach ASRock.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7