Problemy z dostawami procesorów Intela mogą wpłynąć na rynek
W ciągu najbliższych tygodni Intel ma zaprezentować nowe procesory Core dziewiątej generacji, kontynuującym tym samym trwający od paru lat wyścig na numery przy nazwach poszczególnych modeli. Mowa oczywiście o procesorach Coffee Lake Refresh, a więc modelach Core i9-9900K, Core i7-9700K oraz Core i5-9600K. W ofercie Intela pojawić się mają też chociażby układy Core i5-9400, a na jakieś wieści o Core i3 wciąż czekamy. Z ostatnich doniesień wynika jednak, że Intel ma coraz większe problemy z zaspokajaniem popytu na 14-nanometrowe procesory. Byłaby to w sumie całkiem pozytywna, z punktu widzenia Intela, wieść, ale sęk w tym, że rodzi to też pewne komplikacje. Nie tylko dla samego Intela.
Największy problem jest w tym, że Intelowi modeli procesorów 14 nm wciąż przybywa, a gdzieś je przecież wszystkie trzeba produkować. O tym że z tym może być pewien problem zauważają ludzie z branży.
Intel kolejny już rok trzyma się z litografią 14-nanometrową, którą parę razy już odświeżał i stosował do kolejnych generacji procesorów. Litografia ta obecnie jest stosowana przy wszystkich procesorach Intela, od konstrukcji dla urządzeń przenośnych, przez laptopy, komputery stacjonarne, czy serwery. Wynika to z tego, że Intel wciąż ma problemy z wdrażaniem produkcji w procesie technicznym 10 nanometrów i już parę razy przekładał jej wdrożenie. Firma co prawda oferuje już pierwsze procesory w tej litografii, ale są to małe, niskonapięciowe jednostki, których dostępność też nie jest jakoś specjalnie duża. Obecnie Intel planuje, że masowa produkcja większych procesorów 10-nanometrowych zostanie uruchomiona w drugiej połowie przyszłego roku. Do tego czasu na pełnych obrotach muszą pracować wszystkie zakłady, w których mogą być wytwarzane 14-nanometrowe procesory.
Test procesora Intel Core i7-8700K - Premiera Coffee Lake
Największy problem jest w tym, że Intelowi modeli procesorów 14-nanometrowych wciąż przybywa, a gdzieś je przecież wszystkie trzeba produkować. O tym że z tym może być pewien problem zauważają ludzie z branży. Jason Chen, szef firmy Acer, rozmawiając z mediami powiedział, że ograniczone dostawy 14-nanometrowych procesorów Intela mogą stwarzać poważne wyzwanie dla zarządzania kanałami dostaw po stronie producentów. CP Wong, szef firmy Compal oświadczył, że kwestia dostaw procesorów Intela w drugiej połowie roku będzie mieć największe znaczenie dla rynku komputerów osobistych. Większe nawet niż stale rozgrzewająca się wojna celna pomiędzy USA i Chinami. Niektórzy już spekulują, że braki w mocach produkcyjnych po stronie Intela może oznaczać nawet, najpewniej w najczarniejszym scenariuszu, że rynkowy debiut procesorów Core i9-9900K może zostać przesunięty na przyszły rok. Obecnie wydaje się to mało prawdopodobne, aczkolwiek wszystko będzie zależeć od ceny sytuacji w samej firmie Intel.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7