Komputronik ma problemy. Skarbówka żąda prawie 60 mln zł
Trudny okres przed firmą Komputronik, która – wraz ze spółką zależną Komputronik Biznes – była zmuszona złożyć 2 marca bieżącego roku wniosek o postępowaniu sanacyjnym w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto. Wdrożenie takiego postępowania i przedstawienie wstępnego planu restrukturyzacyjnego ma związek z decyzją urzędu skarbowego, który zażądał za okres od marca do maja 2014 roku zapłaty zaległego podatku w wysokości ponad 39 milionów złotych. W sumie z odsetkami kwota do zapłaty miałaby wynieść niemal 58 milionów złotych. Sanacja podyktowana jest uniknięciem ewentualnej niewypłacalności. Firma Komputronik w komunikacie prasowym uspokaja i sieć popularnych sklepów nadal ma funkcjonować tak, jak funkcjonowała do tej pory.
Fiskus żąda od Komputronika i spółki zależnej Komputronik Biznes prawie 60 milionów złotych (zaległy podatek VAT plus odsetki). Sklepy sieci Komputronik mają działać bez zmian, a firma złożyła wniosek o postępowanie sanacyjne i odwoła się od decyzji urzędu skarbowego.
Jak można wyczytać z informacji prasowej Komputronika, złożenie wniosku „pozwoli uzdrowić sytuację finansową obydwu spółek”, a „podjęte kroki nie mają wpływu na sprzedaż oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklep internetowy nadal będą prowadzić sprzedaż elektroniki, wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami (…), a także bez przeszkód będą mogli korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru”. Sytuacja Komputronika, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sklepów komputerowych w Polsce, nie wygląda jednak najlepiej. Decyzja Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności, a co tym idzie – nie wpływa jeszcze na obecną płynność finansową. Firma zamierza się od niej odwoływać, gdyż „jest rażąco bezpodstawna i zawiera wiele błędów formalnych i proceduralnych, zatem prawdopodobieństwo jej uchylenia jest wysokie”. Na wynik rozpatrzenia wniosku przez Izbę Administracji Skarbowej w Poznaniu trzeba poczekać 6-12 miesięcy.
W Komputroniku jest przeprowadzana jeszcze jedna kontrola podatkowa ws. nieprawidłowości w rozliczeniach VAT za styczeń 2015 roku i w razie negatywnego dla spółki wyniku powyższa kwota mogłaby się powiększyć o 7,3 mln zł (bez odsetek). Potrwa ona do 29 kwietnia tego roku. Mimo że decyzja nie odbije się (jeszcze) drastycznie na finansach firmy, to już niesie za sobą istotne konsekwencje i wymaga od firmy wdrożenia odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego. Spółka zapowiedziała redukcję zatrudnienia o około 20%, a także ograniczenia kosztów związanych chociażby z marketingiem i magazynem. Komputronik obecnie prowadzi także rozmowy w sprawie dalszego finansowania z czterema bankami: mBankiem, Millenium Bankiem, Santander Bank Polska oraz Bankiem Pekao. Ten ostatni, który odpowiadał za ok. 6% zewnętrznego finansowania, wypowiedział umowy kredytową i factoringową obu podmiotom. W związku z zaistniałą sytuacją przyszłość sklepów sieci Komputronik może stać pod znakiem zapytania.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
76