Prawdopodobne ceny procesorów Broadwell-E. Tanio nie będzie...
Zbliżające się targi Computex 2016 prawdopodobnie mocno namieszają w świecie sprzętu komputerowego. Najgorętszymi tematami imprezy są oczywiście zapowiedzi publicznych pokazów kart graficznych opartych na architekturach NVIDIA Pascal oraz AMD Polaris. Doliczyć wypadałoby jeszcze premierę procesorów Intela Broadwell-E, dedykowanych gniazdu LGA 2011-3. Nowe jednostki skierowane będą głównie dla rynku profesjonalnego oraz entuzjastów, potrzebujących najwydajniejszego sprzętu. Procesory mają charakteryzować się większą wydajnością oraz ilością rdzeni od modeli z rodziny Haswell-E, które zadebiutowały w 2014 roku. Jednak nowości amerykańskiego giganta mogą zaskoczyć nie tylko wyższą wydajnością, ale prawdopodobnie również ceną. Niedawno wyciekła bowiem informacja, która jasno mówi, że Broadwell-E będą kosztywały bajońskie pieniądze.
Ceny nowych procesorów Intela mogą wywołać u niektórych zawrót głowy.
Wszystkie procesory Broadwell-E pojawiły się w ofercie jednego z amerykańskich sklepów - NCIX-US. Oczywiście, stany magazynowe wynosiły okrągłe zero, ale zdradziły inne ciekawostki. Mowa o cenach nowych jednostek, których do niskich niestety zaliczyć nie można. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że przeciek traktujemy z dużym dystansem, ponieważ jest to preorder. Za najniższego w hierarchii, sześciordzeniowego Intel Core i7-6800K, cena wynosiła 629.99 dolarów. Wyżej postawiony Intel Core i7-6850K, różniący się jedynie bazowym taktowaniem, wyceniony został na 889.99 dolarów, a przedostatni ośmiordzeniowy Intel Core i7-6900K już na 1495... Trzymacie się mocno? Jeśli tak, to przyszła pora na najmocniejszy wariant w postaci Intel Core i7-6950X. Model z dziesięcioma rdzeniami został wyceniony na 2350 dolary, co powinno u niektórych spowodować mały zawrót głowy. Na szczęście to tylko preorder, więc cennik po primerze Broadwell-E powinien być bardziej łaskawy.
Intel Core i7-6950X EE - Broadwell-E dla wymagających
Ceny detaliczne powinny wynosić o wiele mniej, aczkolwiek cała informacja może dawać do zrozumienia, że tanio mimo wszystko nie będzie. Intel Core i7-6800K w sklepach kosztować ma lekko ponad 400 dolarów. Drugi szcześciordzeniowiec - Intel Core i7-6850K będzie delikatnie droższy, bowiem jego cena ma oscylować w granicach 600 dolarów. Przy zakupie Intel Core i7-6900K będziemy musieli liczyć się z wydatkiem 1000 dolarów. Dla porównania - topowy procesor z rodziny Haswell-E - Intel Core i7-5960X w dniu swojej premiery w 2014 roku kosztował dokładnie tyle samo. W przypadku najszybszego Intel Core i7-6950X będzie trzeba liczyć się z kosztem około 1600 dolarów. Sugerowane ceny będą obowiązywać na terenie USA, aczkolwiek w Europie prawdopodobnie wyniosą tyle samo, pomijając liczne opłaty, dodatkowe podatki czy marże. Wszystkie ceny są jednak nieoficjalne, dlatego trzeba patrzeć na cyferki z lekkim przymrużeniem oka. Na oficjalne dane będziemy musieli zaczekać do targów Computex 2016, które odbędą się w dniach 31 maj - 4 czerwca.
Powiązane publikacje

Lip-Bu Tan przyznaje, że Intel zostaje w tyle za konkurencją. Odwrócenie trendu może być bardzo trudnym zadaniem
17
Pierwsze próbki inżynieryjne nowej generacji procesorów AMD Ryzen, opartych na rdzeniach Zen 6, trafiły do partnerów firmy
42
Intel Arrow Lake Refresh pojawi się jeszcze w tym roku. Gracze nie powinni jednak oczekiwać istotnych zmian w wydajności
12
AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11