Powstała najdokładniejsza mapa Drogi Mlecznej w historii. Naukowcy z pomocą teleskopu VISTA tworzyli ją przez ponad 13 lat
Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało właśnie efekty z największego projektu obserwacyjnego, jakiego się powzięto z użyciem optycznego teleskopu VISTA. Umożliwił on naukowcom dokładniej niż kiedykolwiek zajrzeć w zakamarki kosmosu. Jest w stanie bowiem rejestrować promieniowanie w zakresie bliskiej podczerwieni, więc pozwala "widzieć" przez pył kosmiczny. Po wielu latach stworzono dzięki niemu szczegółową mapę Drogi Mlecznej.
Możemy już zagłębić się w naszą Drogę Mleczną bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko dzięki teleskopowi VISTA, który należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego.
Unitree G1 - humanoidalny robot, który imponuje możliwościami. Model szykuje się do masowej produkcji
Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory, ESO) jest organizacją, która zajmuje się badaniem kosmosu. Konkretniej jest w posiadaniu kilku zaawansowanych teleskopów, które udostępnia astronomom - jednym z nich jest VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy). Tak jak jego bracia (np. VLT) znajduje się on w Chile w Obserwatorium Paranal. Jego główną zaletą jest wspomniany już fakt, że rejestruje promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni, więc może zajrzeć przez pył i gaz znajdujący się w kosmosie (za co odpowiada trzytonowa kamera, która może skorzystać z 16 detektorów czułych na światło podczerwone). Średnica jego zwierciadła wynosi 4,1 m, a pole widzenia pozwala w całości uchwycić np. Mgławicę Oriona (ostatnie zdjęcie). Wszystko to sprawia, że jest w stanie dostrzec promieniowanie nawet z najbardziej "ukrytych" miejsc.
Sora - największa rewolucja w świecie AI od czasu ChatGPT. Powstał fotorealistyczny generator wideo z opisów tekstowych
Przez przeszło 13 lat, korzystając z teleskopu VISTA, naukowcy tworzyli mapę Drogi Mlecznej, na którą dziś składa się 200 tys. zdjęć. Znajduje się na niej ponad 1,5 mld różnych obiektów, a dane mają wielkość 500 terabajtów. Mowa więc dosłownie o gigantycznej mapie, która zawiera 10-krotnie więcej obiektów niż poprzednio. Wirtualną wycieczkę po Paranal możemy odbyć pod tym adresem. Z kolei dostęp do przetworzonych danych znajduje się tutaj. Warto poświęcić chwilę swojego czasu, aby zobaczyć ten skrawek naszego wszechświata - i to bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek.
*większość zdjęć w tym materiale zostało poddanych lekkiej obróbce (podniesienie kontrastu i nasycenia oraz zmniejszenie jasności)
Mgławica Omega (Messier 17, NGC 6618)
Mgławica Homar (Lobster Nebula, NGC 6357)
Mgławica Oriona (Messier 42), która oddalona jest o ok. 1350 lat świetlnych od Ziemi (zdjęcia nie poddano żadnej obróbce - a przynajmniej z mojej strony)
Powiązane publikacje

Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
52
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
15