Powstał najmniejszy tranzystor świata w procesie 1 nm
Na rynku nowych technologii jednym z mierników postępu jest schodzenie na coraz niższe procesy technologiczne. Dzięki temu obserwujemy coraz bardziej złożone układy w coraz mniejszych rozmiarach. Niestety, prawo Moore'a, które głośi, że liczba tranzystorów podwaja się co 24 miesiące, niedługo może okazać się nieaktualne. Wszystko wynika stąd, że powoli zbliżamy się do nieprzekraczalnej granicy 5 nm, poniżej której nie da się dalej zmniejszyć rozmiaru krzemowych tranzystorów. Na szczęście krzem nie jest jedynym materiałem, z którego można skorzystać i dzięki temu naukowcom udało się ostatnio stworzyć najmniejszy na świecie tranzystor o rozmiarze bramki 1 nm. Dzięki temu jest szansa na to, że pościg za miniaturyzacją jeszcze długo się nie skończy.
Stworzenie tranzystorów o rozmiarze mniejszym niż 5 nm możliwe było dzięki wykorzystaniu disiarczku molibdenu oraz nanorurek węglowych.
Nowe tranzystory opracowane zostały przez naukowców z Berkeley Lab. Wykonane zostały z disiarczku molibdenu oraz nanorurek węglowych, dzięki czemu udało się osiągnąć rozmiar nieosiągalny dotychczas dla tranzystorów krzemowych. Co prawda nowy materiał stawia dużo większy opór od dotychczas stosowanego krzemu, jednak może to mieć korzystny skutek dla działania zbudowanych z jego pomocą układów, ponieważ łatwiej wtedy kontrolować przepływ elektronów. Przy tak małych rozmiarach zaczyna to już mieć niebagatelne znaczenie.
TSMC: Masowa produkcja 7 nm układów w pierwszej połowie 2018
Póki co nowa technologia jest jeszcze na bardzo eksperymentalnym etapie i długo nie zobaczymy jej w urządzeniach konsumenckich. Obecnie czekamy na premierę pierwszych układów wykonanych w procesie 10 nm. Po drodze czekają nas jeszcze procesy 7 oraz 5 nm. Przejście na tranzystory wykonany z disarczku molibdenu i nanorurek węglowych będzie w pierwszej kolejności wymagało dużych nakładów ze strony producentów układów scalonych w celu opracowania nowych procesów produkcyjnych. Minie więc jeszcze trochę czasu nim nowa technologia zawita do naszych komputerów, ale wagi opisywanego odkrycia na rozwój branży nie da się przecenić.
GlobalFoundries potwierdza proces 7 nm, czyli nie będzie 10 nm
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4