Powstają okulary, które zablokują obraz z monitorów i telewizorów
Nie tak dawno temu telefony były dostępne głownie w budkach, telewizory ważyły tyle samo, co lodówki, a komputery pod względem gabarytów rywalizowały z pralkami. Dzięki postępowi technicznemu, świat wygląda dzisiaj zupełnie inaczej. Pewnie dlatego Amerykanie spędzają 11 godzin dziennie wpatrując się w ekrany, a ludziom coraz trudniej o prawdziwe emocje i prawdziwe ludzkie więzi... Tak zachęcają do wsparcia projektu na Kickstarterze pomysłodawcy wyprodukowania okularów IRL blokujących całkowicie to, co wyświetlane jest na ekranach. Póki co wyłącznie na telewizorach. Pomysł bardzo się podobał internautom. Początkowo planowano zebrać 25 tys. dolarów, ale już udało przekroczyć kwotę 44 tys. dolarów, natomiast do końca zbiórki jeszcze ponad 20 dni.
Pomysłodawca IRL Glasses, Ivan Cash ma za sobą takie projekty i eksperymenty społeczne jak strefa wolna od Wi-Fi czy techniki.
Twórcy nie ukrywają, że projekt IRL Glasses jest zainspirowany kultowym filmem z 1988 roku "They Live". W tej produkcji Johna Carpentera, twórcy takich klasyków jak Coś, Ucieczka z Nowego Jorku czy Halloween, pojawiają się okulary, które w pozwalają dostrzec prawdziwą naturę rzeczywistości. Jedną z ich właściwości było pokazywanie tego co naprawdę wyświetlane jest w telewizorach czy reklamach. IRL Glasses nie ujawnią, kto rządzi światem, ale całkiem zablokują to co wyświetlane jest na części ekranów. Cała tajemnica polega na wykorzystaniu odpowiednio ulepszonych okularów polaryzacyjnych. Takie standardowo usuwają zbędne odblaski, które są rozproszonym światłem i przepuszczają tylko proste, spolaryzowane światło. Poprzez spłaszczenie i ustawienie szkieł polaryzacyjnych pod odpowiednik kątem, światło emitowane przez ekrany LCD / LED jest zablokowane. Dzięki temu wygląda to jakby telewizor lub komputer przed Tobą był wyłączony.
W marcu pożegnamy okulary i powitamy bioniczne soczewki
Okulary IRL są wciąż w wersji beta. Oznacza to, że są one kompatybilne (zablokują to co na ekranach) z większością telewizorów (LCD / LED) i niektórymi monitorami komputerowymi (LCD / LED). Okulary IRL nie blokują jeszcze smartfonów (OLED / AMOLED) ani cyfrowych billboardów. Twórcy mają nadzieję, że sukces kampanii na Kickstarterze przyciągnie prywatnych inwestorów, umożliwiając pozyskanie większego kapitału, prowadzenie badań i zatrudnienie inżynierów specjalizujących się w optyce. Podobno prowadzone były już rozmowy z fachowcami z Waymo, NASA i Snapie. To właśnie miałoby pozwolić na opracowanie technologii, która zablokuje wszystkie ekrany, w tym smartfony. Okulary są czarne, z białym logo IRL po bokach. Szkła polaryzacyjne w okularach IRL nadal działają tak, jak w normalnej parze okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV 400.
Powiązane publikacje

TSMC bardzo intensywnie przygotowuje się do testowej produkcji chipów w procesie technologicznym 2 nm
27
NVIDIA DGX GH200 - zapowiedziano platformę komputerową w pełni korzystającą z zalet superchipów Grace Hopper
9
Aurora genAI - Intel prezentuje model sztucznej inteligencji z bilionem parametrów. Rozwój w dziedzinie nauki stoi otworem
25
Sensor OLED - Samsung opracował wyświetlacz OLED z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych oraz pomiarem pulsu
8