Portwell PEB-9783G2AR - płyta główna z... 20 portami USB 3.1 Gen1
W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie zbudować sobie taki zestaw komputerowy, o jakim marzy. W sklepach nie brakuje komponentów, spośród których nie trudno wyłonić nawet tanie opcje spełniające podstawowe założenia. Gorzej jednak, jeśli ktoś ma nietypowe wymagania, jak np. konieczność posiadania 20 portów USB w płycie głównej... Jeśli znajduje się na świecie chociaż jedna osoba mająca tak wybujałą wyobraźnię, cóż, mamy dla niej dobrą wiadomość - firma Portwell zbudowała właśnie płytę główną, do której można podpiąć co tylko dusza zapragnie. Co ważne, jest ona kompatybilna z nowymi układami Intel Comet Lake, a więc teoretycznie można ją wykorzystać do budowy nietypowego domowego peceta.
Model PEB-9783G2AR raczej nie jest kierowany do zwykłych konsumentów - pełny użytek z 20 portów USB będą miały osoby wykorzystujące płytę w stacji roboczej albo górnicy zajmujący się wydobywaniem kryptowalut.
ZA-KB1650 - płyta główna z wbudowanym NVIDIA GeForce GTX 1650
Pełna nazwa omawianej konstrukcji to Portwell PEB-9783G2AR. Oparta jest ona najnowszym chipsecie Intela W480E / Q470E, a to oznacza, że możemy na niej zamontować jeden z procesorów Xeon W, jak również popularnego Comet Lake'a (Intel Core 10. gen) z TDP do 80 W. Płyta wykonana jest formacie flexATX i posiada m.in. cztery banki na pamięć DDR4 (do 128 GB), tylko dwa złącza SATA III, port M.2 2280 i generalnie na pierwszy rzut oka nie wygląda zbyt efektownie - ot, zwykła serwerowa konstrukcja.
Intel przedstawia i7-10700K jako lepszy wybór od Ryzena 9 3900XT
To, co wyróżnia nową płytę Portwella, to 20 portów USB 3.1 Gen1, które jednocześnie mogą pracować z pełną przepustowością 5 Gbit/s. Jak to osiągnięto? Producent zapewne przekierował ścieżki chipsetu dla złączy SATA III i użył ich jako portów USB - stąd tylko dwa porty SATA III na pokładzie. Model PEB-9783G2AR raczej nie jest kierowany do zwykłych konsumentów - pełny użytek z 20 portów USB będą miały osoby wykorzystujące płytę w stacji roboczej albo górnicy wydobywający kryptowaluty. W tej chwili nie ma informacji o cenie ani dostępności, ale zainteresowani mogą zapytać o wycenę samego producenta za pomocą TEJ WITRYNY.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37