Jak podłączyć pendrive do smartfona z wyjściem USB-C i microUSB
Obecne dziś na rynku smartfony proponują albo wystarczającą ilość wbudowanej pamięci masowej (256 GB w telefonie nikogo już nie dziwi) albo też (w rozwiązaniach budżetowych) niewielką pojemność rzędu 16 / 32 GB, wspieraną jednak obsługą kart pamięci do 512 GB. Jeszcze kilka lat temu, gdyby ktoś powiedział nam, że wkrótce będziemy nosić półterabajtowy magazyn pamięci w kieszeni, popukalibyśmy się w czoło. Dziś takie pojemności to już standard nie tylko jeśli chodzi o przenośne dyski SSD czy karty pamięci, ale właśnie o telefony. A jeśli wciąż nam mało, możemy zdecydować się na wykupienie dodatkowej przestrzeni w chmurze. Ile byśmy jednak nie mieli miejsca w telefonie, czasami zdarzy się, że będziemy potrzebowali skopiować coś z niego do pamięci flash, takiej jak pendrive, albo w drugą stronę - skopiować coś z pendrive'a wprost na smartfon. W tym krótkim poradniku pokazujemy, jak to zrobić.
Podłączamy pendrive na USB do smartfona ze złączem USB C i microUSB. Niniejszy poradnik pokaże w kilku krokach, jak wykonac całą, nieskomplikowaną procedurę.
Wszystko co musisz wiedzieć o ekranach TN, IPS i OLED w laptopach
Zanim przystąpimy do niezbędnych zakupów (ale spokojnie, bardzo tanich), będziemy musieli upewnić się, czy nas smartfon obsługuje technologię OTG (USB on the go). To właśnie ona umożliwia dwukierunkową komunikację między urządzeniami. Nie tylko komunikację smartfon - pendrive, ale także smartfon - dysk HDD / SSD, klawiatura, mysz czy gamepad. OTG pozwoli nam również na podładowanie baterii smartfona przy użyciu innego smartfona, połączenie się z drukarką, czy zewnętrznym modemem WiFi, Bruetooth... W upalne dni nikt nie zabroni nam też podłączenia do smartfona mini-wentylatora na USB, choć drenowanie w ten sposób baterii to już inna para kaloszy. Skupmy się jednak na podłączeniu pendrive'a.
Instalujemy Google Family Link. Aplikacja do kontroli rodzicielskiej
Sprawdzamy, czy nasz smartfon obsługuje OTG. Ten krok to właściwie jedynie proforma, jako że zdecydowana większość nowych urządzeń z Androidem wyposażona jest w obsługę tej technologii. Egzamin na OTG zdał i Honor View 20 i Redmi 7A, zdał nawet baaardzo budżetowy Elephone P8 (droższy niż Redmi, ale zdecydowanie słabszy). Bez przeciągania - ściągamy na swój telefon aplikację USB OTG Checker (link do sklepu Google Play TUTAJ), instalujemy i otwieramy. Po uruchomieniu się aplikacji nie musimy nic robić - na ekranie od razu pojawi się informacja, czy nasze urządzenie jest kompatybilne czy też nie jest kompatybilne z USB OTG. Jeśli jest - przechodzimy do kolejnego akapitu.
Smartfon lepszy od PlayStation Classic? Robimy retrokonsolę!
Kupujemy odpowiednią przejściówkę. W zależności od tego, czy mamy smartfon ze złączem USB typu C czy też microUSB (USB typu B), w taką też przejściówkę musimy się zaopatrzyć. Dysponując telefonem z wejściem USB typu C sięgniemy po kabel (przejściówkę) żeńskie wejście USB A -> USB C (zdjęcie nr 1). W przypadku gdy mamy telefon ze starszym rozwiązaniem, czyli microUSB, sięgniemy po kabel (przejściówkę) żeńskie wejście USB A -> microUSB (zdjęcie nr 2). Jeśli nasz telefon pracuje na USB C, a my mamy pod ręką tylko ten drugi wariant, ale także kolejną przejściówkę - microUSB -> USB C, możemy odpuścić sobie zakup pierwszego wariantu. Wspomnianą kombinację z powodzeniem możemy wykorzystać, bez ponoszenia dodatkowych kosztów (zdjęcie nr 3). I choć te zaczynają się od około 2 złotych za jedno takie mini-urządzenie, to warto pomyśleć o czymś nieco droższym, żeby nie rozpadło nam się po prostu w rękach.
Żeńskie wejście USB A -> USB C.
Żeńskie wejście USB A -> microUSB.
Żeńskie wejście USB A -> microUSB oraz microUSB -> USB C.
Formatujemy pendrive'a. Następnym krokiem, który można, ale nie trzeba wykonać (choć może zaważyć na stabilności i kompatybilności), to sformatowanie pendrive'a w systemie plików FAT32. W tym systemie otrzymujemy pendrive'y wprost od producenta, więc jeśli nie bawiliśmy się wcześniej w formatowanie w innym systemie (jak NTFS), to możemy ów krok pominąć. Dla pewności jednak umieśćmy docelowy pendrive w porcie USB naszego komputera i w Moim Komputerze kliknijmy na nim PPM, wybierając opcję formatuj. Jeśli w linii System plików widnieje napis FAT32 nie musimy już niczego robić i możemy przejść do następnego podpunktu. Jeśli jest inaczej, albo po prostu chcemy wyczyścić nośnik ze wszystkich danych, klikamy w okienko Przywróć ustawienia domyślne urządzenia, a następnie Rozpocznij. Otrzymamy jeszcze ostrzeżenie, że formatowanie wymaże wszystkie dane na dysku, na które oczywiście klikamy OK i po kilku chwilach otrzymujemy "dziewiczą" pamięć flash, gotową do pracy ze smartfonem.
Poradnik: Jak zainstalować Microsoft Windows 10 z pendrive i DVD?
Podłączamy pandrive'a do smartfona. Ostatni krok, to fizyczne podłączenie pendrive'a do smartfona, dzięki wcześniej zakupionej przejściówce. Po pierwszym podłączeniu na górnej belce systemu Android automatycznie powinny pojawić się dwa powiadomienia. Po stuknięciu w pierwsze, przejdziemy prosto do eksploatowania zawartości pendrive'a, czyli celu ostatecznego naszego poradnika. Drugie zaś powiadomienie pozwoli nam na wybór, do czego chcemy użyć samej przejściówki. Po podłączeniu pendrive'a, system samodzielnie wykryje pożądane ustawienie tak, by wszystko działało (tzn. byśmy mogli przeglądać zawartość urządzenia i z niej korzystać), jednak warto wiedzieć, że mamy szansę, aby ustawienia te zmienić, na opcje przedstawione w screenie poniżej. Aby poprawnie usunąć pendrive'a ze smartfonu (nie narażając się np. na utratę danych czy uszkodzenie nośnika), jeszcze raz przechodzimy do rozwinięcia górnej belki systemu, klikamy na ODINSTALUJ i wówczas już bezpiecznie wyciągamy nośnik wraz z przejściówką OTG.
Powiązane publikacje

Darmowa nawigacja na telefon offline i online w 2025 roku. Na te mapy warto zwrócić uwagę
21
Darmowe programy do Windows cz. 9. Gry z różnych sklepów w jednym miejscu, tekst i wideo jako podcast, alternatywa dla Spotify
43
Darmowe aplikacje na Androida, marzec 2025. Pobieranie muzyki ze Spotify i wideo z YouTube, firewall i inne
28
Darmowe programy do Windows cz. 8. Usuwanie śmieci, zmiana ustawień, przesyłanie plików, nowy wygląd Spotify i inne
53