Polskie telekomy wyłączą nadajniki działające w standardzie 3G i 2G
Mimo że technologia transmisji danych w standardzie 5G dopiero raczkuje, a lwia cześć użytkowników telefonów komórkowych wykorzystuje połączenie 4G LTE, operatorzy przymierzają się do wyłączenia poprzednich standardów – 2G oraz 3G. Według Rzeczpospolitej pierwsze telekomy zamierzają rozpocząć proces odchodzenia od wspomnianych sieci już na początku przyszłego roku. Dotyczy to głównie T-mobile i najpewniej także Orange, choć w przypadku drugiego z wymienionych operatorów nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. Co prawda większość osób korzysta dziś z urządzeń opartych na 4G, a nawet 5G, jednak w dalszym ciągu całkiem spora grupa, szczególnie starszych użytkowników, pozostaje ze swoim telefonem obsługującym jedynie 3G.
Plus, Orange, T-Mobile i Play, czyli działające w Polsce telekomy przymierzają się do wyłączenia nadajników sieci 2G i 3G. Co w związku z tym?
Test OPPO Reno4 Pro 5G – smartfon z 12 GB RAM i ultrastabilizacją
Użytkownicy telefonów z łącznością ograniczoną do 2G i 3G niebawem będą zmuszeni do zakupu nowego urządzenia. Operatorzy sieci komórkowych działający w Polsce chcą wyłączyć dostęp do wspomnianej technologii. Częstotliwości zostaną wykorzystane na potrzeby sieci 4G oraz 5G. T-Mobile Polska wyłączy pierwsze nadajniki 3G już na początku przyszłego roku, natomiast cały proces potrwa prawie trzy lata. Podobnie będzie wyglądać to w Orange, choć czekamy na oficjalne potwierdzenie „prawdopodobnej” decyzji Pomarańczowych. Co z pozostałymi działającymi w naszym kraju operatorami? Ich klienci mają nieco mniej powodów do obaw, choć i oni muszą liczyć się z nadchodzącym końcem 3G.
Test smartfona Motorola Moto G 5G Plus – rywal dla OnePlus Nord
Polkomtel, czyli operator sieci Plus już teraz zapowiada stopniową rezygnację z sieci 2G i 3G, ale brak w tym względzie konkretów. Natomiast Play'owi wspomniane zmiany zajmą aż siedem lat i na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy „ruszy machina”. Choć zarówno 2G, jak i 3G uważane są dziś za niemal nieużywalne na polu korzystania z internetu komórkowego, standardy te często wykorzystywane są w trudno dostępnych terenach. Niemniej, prędzej czy później musiało dojść do zmiany dotyczącej leciwej technologii, która dziś nie oferuje już komfortu.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4