Polski procesor ABATKO wykorzysta architekturę ZISC. Będzie przeznaczony na potrzeby urzędów i agencji państwowych
Polska Agencja Cyfrowo Analogowej Nauki (PACAN), ogłosiła w komunikacie prasowym, że rozpoczyna przygotowania do wdrożenia wyspecjalizowanego procesora krajowej produkcji. Celem jest zbudowanie infrastruktury wewnętrznej o wysokim stopniu bezpieczeństwa, jak również uniezależnienie od producentów zewnętrznych tj. technologii wcześniej kupowanej od Stanów Zjednoczonych, Chin czy Izraela. Jednostka będzie przeznaczona przede wszystkim do stanowisk używanych w ministerstwach, urzędach, agencjach oraz instytucjach pełniących funkcje administracyjne. Kwestia zapewniania wysokiego stopnia bezpieczeństwa stanowi priorytet, ponieważ ostatnie wydarzenia na świecie dobitnie pokazały, że cyberataki, szpiegostwo i wojna informacyjna to naprawdę poważne problemy.
Procesor opracowany przez zespół Lew & Owsky to jednostka pracująca w układzie 10+1, dedykowana instytucjom państwowym i wykorzystująca architekturę ZISC. Będzie zastępował klasyczne procesory x86.
Za przygotowanie projektu procesora, będącego w istocie układem SoC, odpowiada w głównej mierze konsorcjum Lew & Owsky. Warszawską firmę założyła dwójka inżynierów pracujących wcześniej w centrach rozwojowych AMD, CAF, IBM i Intela, gdzie zdobyli szerokie doświadczenie z zakresu mikroukładów. Zespół obejmuje obecnie 460 pracowników, posiada niezbędne maszyny i patenty, określając swoje zdolności produkcyjne na kilkaset układów rocznie w litografii 16 nm. Co ciekawe, procesor będzie wykorzystywał architekturę ZISC (ang. Zero Instruction Set Computer), symulującą działanie sztucznej sieci nerwowej i specjalizował w obliczeniach równoległych. Powinno zapewnić to ekstremalnie silne szyfrowanie danych w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem 512-bitowego klucza. Producent w pierwszej generacji przewiduje 11 niezależnych komórek, natomiast pozostałe urządzenia będą podłączane przez interfejs SAS-IN zdolny przetworzyć do 70 milionów operacji na sekundę.
Poglądowe zdjęcie procesora ABATKO
Procesor o kodowym oznaczeniu ABATKO wyposażono w jeden nadrzędny rdzeń (DR 1) oraz jedenaście małych satelickich (MR 1-10), co przypomina rozwiązania stosowane w układach ARM i architekturę Alder Lake. Oznacza to zatem konstrukcję działającą w systemie 1+10. Inżynierowie Lew & Owsky udostępnili tylko podstawowy schemat nowego procesora, ponieważ szczegóły zostały objęte tajemnicą przez Ministra Aktywów Państwowych. Wiemy natomiast, że struktura ABATKO będzie wielowarstwowa, a taktowanie wszystkich jednostek wyniesie ~1983 MHz. Praktyczne użytkowanie technologii ZISC jest skupione na rozpoznawaniu wzorców, ochronie danych, wyszukiwaniu informacji i podobnych zadaniach wykonywanych równolegle, dlatego wysokie taktowania są niepotrzebne. Oczywiście, procesor nie będzie dostępny w normalnej sprzedaży, a wyłącznie na zamówienie publiczne. Jako uzupełnienie przygotowywany jest również system operacyjny PAD, zintegrowany bezpośrednio z jądrem procesora.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7