Polska kupi udziały w fińsko-polskiej spółce ICEYE, właścicielu największej konstelacji satelitów SAR na świecie
Technologie kosmiczne stają się podstawą bezpieczeństwa państwa i niezbędnym elementem strategicznej niezależności. Możliwość prowadzenia obserwacji Ziemi z orbity przy każdej pogodzie i o każdej porze dnia niezwykle mocno poprawia zdolności wywiadowcze i obronne. Polska stoi przed szansą wykonania znaczącego kroku w tej dziedzinie. Nowa inwestycja może zapewnić dostęp do jednych z najbardziej zaawansowanych systemów satelitarnych na świecie.
Europa nie ma teraz czasu na organiczny wzrost. Zwiększamy finansowanie, aby przyspieszyć rozwój zdolności produkcyjnych i móc produkować więcej, szybciej i ostatecznie zaspokoić popyt - Rafał Modrzewski, CEO ICEYE.
Cyfrowe dowody tożsamości i obowiązkowa weryfikacja wieku dzieci w UE. Platformy społecznościowe muszą się dostosować
Polska prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie nabycia udziałów w fińsko-polskiej firmie technologicznej ICEYE. Jest to podmiot, który zarządza największą na świecie komercyjną konstelacją satelitów obserwacyjnych. Urządzenia te wyposażono w radary o syntetycznej aperturze, znane pod skrótem SAR. Główną zaletą technologii Synthetic Aperture Radar jest zdolność do generowania obrazów powierzchni Ziemi w wysokiej rozdzielczości niezależnie od warunków pogodowych, a także pory dnia. W przeciwieństwie do satelitów optycznych, radarowe przenikają przez chmury, mgłę, dym i "widzą" w ciemności. Zdolności te zostały z powodzeniem wykorzystane przez siły zbrojne Ukrainy, którym ICEYE dostarcza dane wywiadowcze istotne dla prowadzonych działań obronnych. Inwestycja ma na celu wzmocnić modernizowaną technicznie polską armię.
Koniec partnerstwa Allegro - InPost? UOKiK bada nieuczciwą promocję własnych automatów paczkowych kosztem konkurencji
Potencjalny zakup udziałów w ICEYE to dla Polski coś więcej niż tylko umowa na dostawę danych satelitarnych. To strategiczna inwestycja, która zapewniłaby nie tylko dostęp do gotowych obrazów, ale również realny wpływ na funkcjonowanie i rozwój konstelacji. Posiadanie takich zdolności na poziomie narodowym oznacza budowę suwerenności w zakresie pozyskiwania informacji wywiadowczych i znaczące uniezależnienie się od materiałów dostarczanych przez sojuszników. Poza zastosowaniami czysto militarnymi, dane z satelitów SAR mogą być wykorzystywane w sektorze cywilnym. Służą one między innymi do monitorowania klęsk żywiołowych, takich jak powodzie czy też pożary lasów, a także do nadzorowania stanu infrastruktury krytycznej. Decyzja o zainwestowaniu w ICEYE to uznanie faktu, że w nowoczesnym świecie bezpieczeństwo bazuje nie tylko na sprzęcie wojskowym, ale również na dostępie i kontroli nad strategicznymi informacjami.
Powiązane publikacje

Wielka Brytania kapituluje przed Apple. USA zmusiły rząd do wycofania kontrowersyjnych żądań o backdoora w iCloud
23
Sam Altman zapowiada rozbudowę infrastruktury OpenAI do poziomu 100 mln GPU. Koszt szacowany jest na 3 bln dolarów
33
Aż 8 mld dolarów za milczenie. Mark Zuckerberg kończy proces jedną z największych ugód w historii branży technologicznej
38
Włoskiemu YouTuberowi Once Were Nerd grozi więzienie za recenzje handheldów ANBERNIC z preinstalowanymi ROMami
58