Polska firma PIAP Space pomoże serwisować satelity
Jeśli myślicie, że my Polacy nie mamy specjalnego wpływu na rozwój przemysłu kosmicznego, jesteście w błędzie. Dowodzi tego najnowsza informacja dotycząca polskiej firmy PIAP Space, która otrzymała niezwykle ważne dla działalności satelitów kosmicznych zadanie. Wspomniany podmiot będzie bowiem odpowiadać za opracowanie jednego z istotniejszych komponentów potrzebnych do serwisowania wspomnianych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Wszystko to odbędzie się w ramach projektu „Rozwój Ramienia Robotycznego do Operacji Obsługi na Orbicie” o akronimie TITAN, który jest częścią kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną. Wyjaśniamy, nad czym dokładnie mają pracować Polacy.
Polska firma PIAP Space będzie odpowiedzialna za opracowanie robotycznego ramienia do serwisowania satelitów. Podpisano kontakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).
NASA Earth Book 2019: darmowy album ze zdjęciami Ziemi
Nasi krajanie podpisali właśnie kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), w ramach którego do PIAP Space, bo tak nazywa się firma, popłynie kwota 2,5 mln euro. Olbrzymia umowa dotyczy rozwoju podsystemu satelitarnego. Projekt „Rozwój Ramienia Robotycznego do Operacji Obsługi na Orbicie”, tak zwany TITAN, to poważne zadanie, w ramach którego firma opracuje prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego, które posłuży do serwisowania satelitów w przestrzeni kosmicznej. Zanim to się jednak stanie, model laboratoryjny musi przejść odpowiednie testy i uzyskać pozytywne wyniki.
SpaceX: Na Marsa i Księżyc polecimy prosto z morskiej platformy
Projekt TITAN to nie lada wyzwanie. Niezwykle trudne i praktycznie niemożliwe do odtworzenia na Ziemi warunki pracy robotów do zadań pozaziemskich, to sprawdzian dla wiedzy naukowców i dostępnej na rynku technologii. Stworzenie nowej klasy robotów zdolnych pracować w trudnych dla człowieka warunkach środowiska kosmicznego to cel, jaki sobie założyliśmy organizując spółkę PIAP Space. — powiedział Piotr Szynkraczyk, Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Dodam jeszcze, że dzięki realizacji projektu TITAN możliwe będzie nie tylko serwisowanie satelitów na orbicie, ale także deorbitacja satelitów, których „czas przydatności” dobiega końca.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4