Płyty główne AMD TRX40 nie dla Threadripperów 1. i 2. generacji
W tym roku w końcu zadebiutowały wyczekiwane procesory Ryzen 3. generacji, które bazują na udanej i nowoczesnej architekturze Zen 2 (litografia 7 nm). Do tej pory zaprezentowano tylko kilka chipów z rodziny - ciągle brakuje na rynku tanich jednostek Ryzen czy od dawna zapowiadanego 16-rdzeniowego/32-wątkowego potwora, jednak lada moment jednak oferta Czerwonych będzie znacznie większa. W sklepach powinny pojawić się także układy Ryzen Threadripper przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników. Niestety, wszystko wskazuje na to, że do ich poprawnego działania potrzebna będzie nowoczesna płyta główna z chipsetem TRX40. Mało tego, brak kompatybilności między produktami ma funkcjonować również w drugą stronę.
Co prawda AMD nigdy nie obiecywało pełnego wsparcia swojej platformy HEDT, ale mimo wszystko lepiej, by nie była to "decyzja polityczna" - mógłby wtedy ucierpieć wizerunek firmy.
Jak podaje twitterowe konto serwisu ReHWolution, w przyszłym miesiącu na rynku pojawią się płyty główne ASRock TRX40 Taichi i Creator, które przeznaczone są właśnie dla nadchodzących Threadripperów 3. generacji. Wbrew temu co można było wcześniej myśleć, płyty te nie są kompatybilne z poprzednio wydanymi chipami z serii Threadripper. Oznacza to, że modele z układem logiki TRX40 nadawać będą się tylko do obsługi nadchodzących Threadripperów, które zaś nie zadziałają na starszych konstrukcjach z chipsetem X399. Sprawa może budzić kontrowersje, bo z tego co wiadomo, podstawka płyt głównych (TR4) ma pozostać ta sama.
Procesory AMD Threadripper 3 generacji zadebiutują w listopadzie
AMD TRX40, TRX80 i WRX80 - nowe chipsety dla Threadripperów?
Nie wiemy, dlaczego AMD zdecydowało się na takie posunięcie. Jak wiemy, Threadrippery 1. i 2. generacji to siłą rzeczy konsumenckie wersje chipów EPYC przystosowane do pracy w zwykłych PC-tach. Co ciekawe, nowe serwerowe procesory EPYC (oparte na Zen 2) działają na starszych płytach głównych - potrzebna jest tylko aktualizacja BIOS-u. Cóż, najwidoczniej to jednak nie to samo. Być może producent zmienił nieco wykorzystanie pinów w podstawce. Należy pamiętać też, że nadchodzące Threadrippery będą znacznie bardziej zaawansowane od poprzedników, bo np. obsłużą interfejs PCIe 4.0. Co prawda AMD nigdy nie obiecywało pełnego wsparcia swojej platformy HEDT, ale mimo wszystko lepiej, by nie była to "decyzja polityczna" - mógłby wtedy ucierpieć wizerunek firmy. Na wszelkie wyjaśnienia przyjdzie czas w listopadzie, podczas premiery procesorów.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37