Pierwsza płyta główna dla procesorów AMD EPYC 3000 Snowy Owl
Obecnie najbardziej wyczekiwanymi produktami na rynku podzespołów komputerowych są układy AMD Raven Ridge posiadające zintegrowany układ graficzny Radeon Vega, a także tańsze płyty główne pod procesory Intel Coffee Lake. To jednak nie wszystko co Czerwona czy Niebieska strona mocy trzyma dla nas w zanadrzu, a dzisiaj skupimy się na zupełnie innym segmencie. Na światło dzienne wypłynęła bowiem pierwsza płyta główna pod AMD Snowy Owl. Mowa o rozwiązaniu profesjonalnym, zintegrowanym w jednym układzie. W tym przypadku największy nacisk położony został zdecydowanie na funkcje sieciowe, ale i inne branże zrobią użytek z ośmiu wydajnych rdzeni i do 128 GB pamięci DDR4.
Opisywana dzisiaj płyta główna to tylko przedsmak, finalnie zobaczymy również jednostki oferujące procesory z 16 rdzeniami i 32 MB cache L3.
AMD Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G - Zapowiedź testów na PurePC
Zagraniczna redakcja VideoCardz namierzyła wczoraj pierwszą przemysłową płytę główną dla AMD Snowy Owl, czyli procesorów z serii AMD EPYC 3000. Mamy tutaj do czynienia z iBase MBN806 dla rozwiązań wbudowanych gdzie wykorzystano SOC AMD EPYC 3201. Układ oferuje 8 rdzeni i 8 wątków oraz wsparcie do 128 GB pamięci DDR4 typu EEC lub non-EEC. Na laminacie znalazło się również złącze PCI-Express 3.0 x8 oraz M.2. Ilość i rodzaj złącz sieciowych pozostają w gestii użytkownika za sprawą (do dwóch) kart rozszerzeń w standardzie NIC.
Test Intel Core i5-8400 vs AMD Ryzen 5 1600 - Wojna sześciu rdzeni
Chociaż mowa o rozwiązaniu, które dedykowane jest różnym firmom i pod domowe strzechy nie trafi to i tak jest na co czekać. Wystarczy przypomnieć slajdy, które już wcześniej wypłynęły do internetu. Zgodnie z nimi opisywana dzisiaj płyta główna to tylko przedsmak, a finalnie zobaczymy również jednostki oferujące procesory z 16 rdzeniami i 32 MB pamięci cache L3. Będzie więc znacznie wydajniej, co powinno przełożyć się na większą popularność rozwiązań od AMD. A większe zyski oznaczają większy środki na rozwój również w segmencie konsumenckim.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37