Płyty główne X570 bez obsługi AMD Summit Ridge i Raven Ridge!
Premiera procesorów AMD Ryzen 3000 już za nami, a pierwsi producenci pokazali nowe płyty główne z chipsetem X570. Choć nie wiemy jeszcze wszystkiego, to z czasem, aż do całkowitego uwolnienia nowych produktów (7 lipca), będziemy poznawać kolejne informacje w temacie procesorów i płyt głównych. Jedna z nich wyciekła właśnie do sieci i nie jest niestety zbyt optymistyczna. Czerwoni od dawna reklamują gniazdo AM4 jako wspólną podstawkę dla wszystkich konsumenckich Ryzenów. Cóż, nie oznacza to, że dowolny chip AMD zadziała na dowolnej płycie z takim gniazdem. Udowadnia to najnowsza grafika producenta, która pokazuje, że na najnowszych płytach X570 nie zadziałają popularne układy z rodzin AMD Summit Ridge i Raven Ridge.
Jak widać, przy zakupie chipów AMD należy zwracać uwagę na kompatybilność. Wspólna podstawka AM4 nie oznacza, że każdy procesor będzie działał po zamontowaniu go w teoretycznie pasującej płycie głównej.
O ile na starszych płytach głównych z chipsetami X370 i B350 raczej bez problemu zainstalujemy procesory Ryzen 3000 (pod warunkiem wgrania nowego BIOS-u), tak niestety na nowej płycie z układem X570 nie zadziałają najstarsze Ryzeny, podobnie jak pierwsza seria APU. Sprawa dotyczy więc wyłącznie pierwszych jednostek Zen wykonanych w litografii 14 nm - a więc Ryzenów 1000 oraz Ryzenów 2000G. Dla wielu osób będzie to z całą pewnością rozczarowanie, jednak z drugiej strony - nie licząc tych, którzy chcieli płytę X570 i starszego Ryzena "na przeczekanie" - raczej mało osób będzie składało taki zestaw.
AMD Ryzen 5 3600 i 3600X - nowe 6-rdzeniowe procesory Zen 2
AMD X570 - specyfikacja techniczna chipsetu dla AMD Ryzen 3000
W aktualnej sytuacji chyba tylko posiadacze płyt X470 i B450 mogą spać zupełnie spokojnie. Według powyższej grafiki tylko na tych konstrukcjach możliwe będzie zamontowanie właściwie każdego procesora projektowanego pod gniazdo AM4 bez gorączkowego rozglądania się za specjalnym BIOS-em od producenta płyty. Jak więc widać, przy zakupie chipów AMD również należy zwracać uwagę na kompatybilność. Wspólna podstawka nie musi z automatu oznaczać, że każdy procesor będzie działał po zamontowaniu w teoretycznie pasującej płycie głównej.
Powiązane publikacje

Firmware 271 płyt głównych GIGABYTE ma backdoora, który stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników
45
MSI MEG Z790 ACE MAX - nowa płyta główna dla procesorów Intela otrzyma m.in. moduł Wi-Fi 7 oraz Ethernet 5 GbE
65
ASUS odpowiada na zarzuty o niewłaściwe praktyki. Firma będzie uznawała gwarancje w przypadku użycia BIOS-u w wersji beta
45
ASRock N100M oraz N100DC-ITX - producent zaprezentował dwie nowe płyty główne zintegrowane z procesorem Intel N100
24