Pierwszy TV z panelem OLED trafia do masowej produkcji
Małymi kroczkami na rynek telewizorów zaczyna wkraczać technologia OLED, która zapewne wyprze obecne rozwiązania jakimi są LCD czy też wykorzystywane zjawisko plazmy-czwartego stanu skupienia materii (zjonizowany gaz). Telewizory Samsunga wykonane w technologii OLED są praktycznie pozbawione wad, jakimi dotychczas były kosztowny proces produkcyjny, którego skutkiem była astronomiczna cena końcowego produktu oraz problem z uzyskaniem większych przekątnych ekranów. To czym wspomniane telewizory OLED nas oczarują, to zapewne ich wygląd oraz niespotykana jak dotąd jakość wyświetlanego obrazu. Owa technologia z racji braku potrzeby stosowania jakiegokolwiek tylnego podświetlenia pikseli, które w tym przypadku same wytwarzają sobie światło, pozwoliła na osiągnięcie bardzo cienkich paneli, których grubość wynosi kilka milimetrów. Panele mogą pracować praktycznie bez jakichkolwiek bocznych ramek, co z pewnością przydałoby się w konfiguracjach wielo-monitorowych.
Model o oznaczeniu ES9500, którego przekątna ekranu wynosi 55 cali, jako pierwszy trafi do masowej produkcji. Wspomniany telewizor został wyposażony w takie funkcje jak:
- Smart Interaction (kontrola głosem i gestami)
- Smart Content (różne oprogramowanie dostarczone z telewizorem)
- Smart Evolution (możliwość zaktualizowania w przyszłości dwurdzeniowego procesora, do czegoś mocniejszego)
- Smart Dual View (możliwość oglądania dwóch różnych programów w tym samym czasie przez dwie różne osoby przy wykorzystaniu okularów 3D)
Producent zapowiedział pojawienie się również większych telewizorów, których przekątne wyniosą 60 i 75 cali. Wspomniany wcześniej produkt dostępny ma być w drugiej połowie 2012 roku, a jego cena została ustalona na 9000 dolarów.
To co potrafią najnowsze telewizory OLED najlepiej odzwierciedli poniższy filmik:
Źródło: ENGADGET
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4