Pierwszy dwurdzeniowy procesor ARM o taktowaniu ponad 3 GHz
Procesory ARM kojarzone są głównie z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony i tablety, zaś inżynierom z TSMC udało się stworzyć już dwurdzeniowy CPU bazujący na architekturze ARM Cortex-A9, wykonany w 28 nanometrowym procesie technologicznym HPM (High Performance for Mobile applications). Obecne jednostki ARM produkowane są w 40 nm i mogą pochwalić się taktowaniami rzędu 1,4 - 2 GHz, jednak to nie wszystko na co stać układy z rodziny Cortex. Przejście na 28 nanometrowy proces technologiczny pozwoliło osiągnąć oszałamiające 3.1 GHz w normalnych warunkach na stosunkowo niskim napięciu zasilania, które wynosi zaledwie 0.9V. Po tak małym napięciu możemy spodziewać się znikomych ilości wydzielanego ciepła oraz niskiego poboru prądu, a co za tym idzie, wydłużonego czasu pracy na baterii.
Póki co nie powinniśmy oczekiwać smartfonów z tak wydajnymi układami, a wspomniany wyżej procesor zapewne najpierw trafi do super oszczędnych laptopów i tabletów. Ale to nie wszystko, ponieważ TSMC twierdzi, że technologia ARM w niedalekiej przyszłości powinna trafić do energooszczędnych serwerów oraz komputerów stacjonarnych. Wydajniejsze jednostki ARM wykonane w 28 nanometrowym procesie technologicznym mogą rozpocząć nową erę i stać się realną konkurencją dla Intela oraz AMD.
Źródło: VR-Zone
Powiązane publikacje

Intel zaskakuje wynikami. Proces 18A ma coraz większy uzysk, ale TSMC wciąż jest niepokonane w technologii 2 nm
22
AMD Olympic Ridge, Gator Range oraz Medusa Point - Procesory Zen 6 w większości skorzystają z litografii TSMC N2P
44
Lip-Bu Tan przyznaje, że Intel zostaje w tyle za konkurencją. Odwrócenie trendu może być bardzo trudnym zadaniem
22
Pierwsze próbki inżynieryjne nowej generacji procesorów AMD Ryzen, opartych na rdzeniach Zen 6, trafiły do partnerów firmy
56