Pierwsza generacja Intel 3D XPoint zapewni przepustowość 6 GB/s
W przypadku technologii wykorzystywanych w podzespołach komputerowych warto pamiętać o ograniczeniach wynikających z połączenia jednego elementu z drugim - jeżeli przesył danych pomiędzy segmentami nie odbywa się z odpowiednią prędkością, to jeden z podzespołów na tym traci, co powoduje "zatarcie" korzyści wynikających z zastosowania nawet innowacyjnych rozwiązań. Podobnie jest w przypadku nośników danych, gdzie połączenie z pozostałą częścią platformy jest kluczowe. Intel i Micron już jakiś czas temu zapowiedzieli technologię 3D XPoint mającą w przyszłości trafić zarówno do produktów biznesowych, jak i konsumenckich. Na ostatniej konferencji Intel Developer Forum 2015 w San Francisco producent ujawnił nieco więcej informacji na temat nowego rodzaju pamięci, aczkolwiek nie wszystko w tym temacie zostało powiedziane.
Pierwsza generacja pamięci 3D XPoint nie musi okazać się przełomowa w rozwiązaniach biznesowych.
Dzięki temu temat technologii 3D XPoint będzie ciągnął się jeszcze przez wiele miesięcy. Okazuje się, że pomimo rewolucyjnego charakteru opisywanego rozwiązania nie powinniśmy spodziewać się natychmiastowego przyspieszenia nośników wykorzystywanych w komputerach i serwerach w znacznym wymiarze. Dlaczego? Ograniczeniem mają być wykorzystywane interfejsy, które po prostu nie nadążą za nadchodzącą technologią przechowywania danych.
Pierwsza generacja nośników Intel Optane będzie przechowywała często wykorzystywane dane, a więc od pamięci będzie wymagało się wysokiej przepustowości, niskich opóźnień oraz wysokiej wydajności IOPS. Początkowo, produkty będą wykorzystywały interfejsy PCI Express 3.0 oraz DDR4, a więc na rynku pojawią się zarówno nośniki przypominające karty rozszerzeń, jak i moduły DIMM. Implementacja popularnych standardów pozwoli na dostarczenie pamięci dla obecnych serwerów bez konieczności wielkich zmian w platformach.
Warto wspomnieć, że maksymalna przepustowość karty opartej na PCI Express 3.0 x4 to 4 GB/s. Według Intela, najszybsze modele Optane w formacie DIMM zaoferują przepustowość na poziomie 6 GB/s. Jest to spora wartość, ale na pewno nie można nazywać jej przełomową.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4