Statystyki awaryjności dysków talerzowych w Q3 2017
Nawet z obecnymi cenami dysków półprzewodnikowych są one nadal chętnie kupowane przez konsumentów. Trudno się temu dziwić, gdy znacząco zwiększają komfort pracy i potrafią przywrócić do życia leciwe już jednostki stacjonarne oraz laptopy. Niestety, cena za gigabajt jest bardzo wysoka i jeśli o samo magazynowanie danych chodzi nadal zdecydowanie lepiej wypadają standardowe propozycje talerzowe. BackBlaze, firma specjalizująca się w udostępnianiu przestrzeni dyskowej, kopiach zapasowych oraz usługach chmurowych udostępniła właśnie statystyki awaryjności HDD za trzeci kwartał 2017 roku. Zgodnie z nimi najbardziej awaryjne okazują się rozwiązania Seagate, momentami sięgając jednej trzeciej egzemplarzy.
Co ciekawe różnica w awaryjności między dyskami od Seagate o pojemności 8 TB klasy enterprise, a zwykłymi HDD konsumenckimi wynosi tylko 0,1%.
Test dysków Seagate IronWolf NAS w serwerze Synology DS916+
Kilka dni temu BackBlaze, firma funkcjonująca na rynku od 2007 roku i specjalizująca się w wykonywaniu kopii danych oraz usługach chmurowych, opublikowało kolejny raport dotyczący awaryjności dysków twardych. Statystyki oparte na bazie 86529 egzemplarzy obejmują produkty marek takich jak Western Digital, Toshiba, Seagate oraz HGST i modele o pojemności od 3 TB do 13 TB. Łączny wskaźnik awarii dysków wyniósł 1,84% co jest najniższą notowaną kiedykolwiek wartością przez BackBlaze. Gorzej sprawa wygląda gdy spojrzymy na poszczególne modele.
WD My Passport Portable 1 TB - Test przenośnego dysku HDD
Co prawda Toshiba może pochwalić się nienaganną żywotnością, zaś Western Digital i należące do niego HGST uzyskały średnio tylko 1% i 0,35% wadliwych jednostek, tak Seagate nie ma już tyle szczęścia. Ich modele ze wszystkich segmentów osiągnęły 6,93% awaryjności. Z czego statystyki reperuje segment 10 TB i 12 TB, gdzie BlackBalze posiada same nowe dyski. W przypadku trzyletnich egzemplarzy o wielkości 3 TB jest to już kolejno 3,28%, 18,85% i aż 31,10%! Co ciekawe różnica w awaryjności między dyskami od Seagate o pojemności 8 TB klasy enterprise, a zwykłymi HDD konsumenckimi wynosi tylko 0,1%. Po co wybierać więc droższe rozwiązania? Głównie dla większej wydajności, dłuższej o trzy lata gwarancji i wsparcia dodatkowych technologii. Na zakończenie warto tylko przypomnieć, że dane od BackBlaze nie mają bezpośredniego przełożenia na domowe komputery. Bowiem dyski w tego typu firmach pracują w zupełnie innych warunkach i pod znacznie większym obciążeniem. Jest to mimo wszystko nie lada ciekawostka, którą warto wziąć pod rozwagę przy następnych zakupach.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27