ADATA Ultimate SU900 - dyski oparte na kościach 3D MLC NAND
Ostatnie dni niezaprzeczalnie należały do AMD oraz oficjalnych i tych nieco mniej oficjalnych informacji dotyczących ich najnowszych produktów. Mowa była o procesorach oraz kartach graficznych, które skierowane będą zarówno do użytkowników głównego nurtu, jak wysokowydajnych jednostek profesjonalnych. By przełamać ten monotonny czerwony klimat pora na nowinkę z zupełnie innego świata. Znany producent ADATA postanowił właśnie rozszerzyć ofertę swoich dysków półprzewodnikowych. Jest to informacja o tyle ciekawa, że nie mamy tutaj do czynienia z popularnymi ostatnio pamięciami TLC, a wydajniejszymi i żywotniejszymi kośćmi 3D MLC NAND. Prezentowany dzisiaj nośnik nosi nazwę ADATA Ultimate SU900 i został oficjalnie zaprezentowany przez producenta.
Na rynek trafią cztery różne wersje ADATA Ultimate SU900 różniące się dostępną przestrzenią dyskową. Będzie to 256GB, 512GB, 1TB oraz 2TB.
ADATA Ultimate SU900 to standardowy, 2,5 calowy nośnik półprzewodnikowy o wymiarach 100,45 x 69,85 x 7 (długość x szerokość x wysokość) milimetrów i wadze 47,5 grama. W środku skryto bliżej nieokreślone kości 3D MLC NAND, które współpracują z kontrolerem Silicon Motion SM2258. Dysk klasycznie wyposażono w interfejs SATA III o przepustowości do 6Gb/s. Wydajność SSD określona została na 560 MB/s dla odczytu sekwencyjnego oraz 525 MB/s dla zapisu sekwencyjnego. W przypadku operacji wejścia-wyjścia są to wartości na poziomie 85K IOPS dla odczytu oraz 90K IOPS dla zapisu. Trzeba jednak pamiętać, że to deklaracje dla najpojemniejszego z wariantów i w przypadku mniejszych modeli będzie to wyglądać gorzej.
Test dysków ADATA Ultimate SU800 - Konkurenci Crucial MX300
Dyski ADATA Ultimate SU900 zostały wyposażone w szereg raczej pospolitych zabezpieczeń, mających głównie za zadanie kontrolę nad tym, które z bloków pamięci są już na wymarciu. W obudowie nie zabrakło oczywiście pamięci cache typu SLC oraz buforu DRAM. Na rynek trafią cztery wersje nośnika różniące się dostępną przestrzenią dyskową. Będzie to 256GB, 512GB, 1TB oraz 2TB. Gwarancja producenta określona została na pięć lat. Średni czas pomiędzy awariami (MTBF) określono na dwa miliony godzin. Cena oraz data premiery pozostaje niestety nadal tajemnicą. Pytanie czy zastosowanie pamięci 3D MLC NAND nie poskutkuje wrzuceniem nośnika do segmentu premium? Z całą pewnością możemy jednak obiecać wam, że nie zabraknie rozwiązań ADATA w naszych testach.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27