Pamięć fotoniczna coraz bliżej dzięki naukowcom z Holandii
Naukowcy Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven w Holandii opracowali nową technologię przechowywania danych. Ich rozwiązanie wykorzystuje impulsy laserowe. Naukowcy twierdzą, że ich technologia jest rewolucyjna i jest 1000 razy szybsza niż jakakolwiek inna obecnie dostępna technologia pamięci masowej. Mark Lalieu, Reinoud Lavrijs i Bert Koopmans opublikowali swoje odkrycia w Nature w artykule "Integracja w pełni optycznego przełączania z spintroniką". Wyjaśniają w nim, że ich technologia działa dzięki ultrakrótkim impulsom laserowym, które umożliwiają przechowywanie danych bezpośrednio w pamięci magnetycznej w bardzo szybki i energooszczędny sposób. Twierdzą, że ich praca może ostatecznie utorować drogę ku zintegrowanym urządzeniom pamięci fotonicznej.
W nowej pamięci, bity są zapisywane w sposób ciągły za pomocą impulsów laserowych. Jest to tak zwane w pełni optyczne przełączanie (All-optical switching - AOS) materiałów magnetycznych.
Obecnie czasy dostępu do dysku są mierzone w milisekundach. Nowa technologia wykorzystuje impulsy laserowe mierzone w femtosekundach. Aby zrozumieć, jak szybki jest taki impuls wystarczy podać, że milisekunda to 1 000 000 000 000 femtosekund. Każdy impuls zmienia kierunek pola magnetycznego bardzo małego obszaru materiału magnetycznego. Taki region nazywany jest domeną magnetyczną. Zmieniając ustawienia kierunku namagnesowania domen za pomocą impulsów laserowych, możliwe jest zapisywanie bitów, przedstawianych jako 1 lub 0.
Pamięci GDDR6 są nawet 70 procent droższe od GDDR5
Materiał magnetyczny, z którego wykonane są domeny magnetyczne tosyntetyczny materiał ferrimagnetyczny i dzięki temu temu właśnie tworzywu możliwe jest przechowywanie pojedynczego bitu za pomocą pojedynczego impulsu laserowego trwającego femtosekundę, co sprawia, że zapisywanie danych jest jednocześnie energooszczędne i szybkie. Mark Lalieu wyjaśnia: "ten sposób przechowywania danych jest około 100 do 1000 razy szybszy niż jest to możliwe dzięki dzisiejszej technologii". Naukowcy połączyli laser z tak zwaną pamięcią Racetrack Memory. Jest eksperymentalna nieulotna pamięć opracowywana przez IBM. W największym uproszczeniu działa ona jak taśma magnetyczna z nanodrutu, w której dane są transportowane za pomocą impulsów elektrycznych.
Jakie pamięci do procesora AMD Ryzen 5 2600 - Test DDR4 2133-3400
W nowo opracowanej na uniwersytecie pamięci, bity są zapisywane w sposób ciągły za pomocą impulsów laserowych. Jest to tak zwane w pełni optyczne przełączanie (All-optical switching - AOS) materiałów magnetycznych. Po zapisaniu bitów są one natychmiast przesuwane po nanodrucie przez prąd elektryczny. Kiedy przeniesiony bit jest przesuwany, zwalnia miejsce, dzięki czemu system może przechowywać inny bit, generując ciągły strumień danych. Naukowcy wyjaśniają, że ich metoda kopiowania danych "w locie" za pomocą Racetrack Memory jest jak "przeskakiwanie pomiędzy dwoma szybkimi pociągami w locie, zamiast przesiadania się do innego pociągu na stacji". Póki co ich osiągnięcie dotyczy tylko zapisu danych. Naukowcy pracują również nad sposobem odczytu danych za pomocą lasera.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4