Opracowano dryfujące w powietrzu mikroczipy, które mogą sprawdzać zanieczyszczenie powietrza i nie tylko
Jak donosi artykuł zamieszczony w Nature, naukowcy stworzyli projekt skrzydlatego mikrochipu wielkości ziarnka piasku, który zdaje się być najmniejszym urządzeniem latającym tego typu. Mikroprocesory te mogą być przenoszone przez wiatr i być wykorzystywane w wielu zastosowaniach, w tym do wykrywania zalążków chorób i zanieczyszczeń powietrza. Jednocześnie, mogłyby być wykonane z materiałów biodegradowalnych, aby zapobiegać dodatkowemu, ewentualnemu skażeniu środowiska. Projekt ów został zainspirowany przez wirujące, opadające nasiona z drzewa bawełnianego. Spadają one powoli, kręcąc się niczym śmigła helikoptera, dzięki czemu mogą być podrywane przez wiatr i rozprzestrzeniać się na dużą odległość, zwiększając zasięg gatunku.
Naukowcy przedstawili projekt mikrochipu wielkości ziarenka piasku, który zdaje się być najmniejszym urządzeniem latającym, jakie dotychczas opracowano. Cele? Badanie jakości powietrza i wiele więcej.
Sony PlayStation 5 z budżetowym nośnikiem SSD PCIe 4.0 NVMe nadal zapewnia płynną grę i szybkie wczytywanie
Zespół naukowców z Uniwersytetu Northwest komentuje swój pomysł następująco: "Myślimy, że pokonaliśmy biologię... udało nam się zbudować struktury, które spadają po bardziej stabilnej trajektorii z mniejszą prędkością końcową, niż odpowiadające im nasiona. Inną rzeczą jest to, że byliśmy w stanie zaprojektować te helikoptero-podobne struktury lotne, które są znacznie mniejsze niż nasiona, które można zobaczyć w świecie przyrody". To właśnie wspomniana niewielka forma sprawia, że te mikrokonstrukcje zachowują się w pożądany sposób.
Plany na najbliższe 50 lat dla brytyjskiego wojska. Armię zasilą nowoczesne rozwiązania powietrzne i wodne
Z drugiej strony, urządzenia są też wystarczająco duże, aby przenosić elektronikę, czujniki i źródła zasilania. Zespół przetestował wiele wersji, w tym transportowanie mikroanten, dzięki którym można bezprzewodowo komunikować się ze smartfonem. Inne czujniki mogłyby monitorować takie rzeczy jak kwasowość powietrza, jakość wody i promieniowanie słoneczne. Tak zwane "flyers" są póki co wyłącznie projektami i nie są jeszcze gotowe do wprowadzenia do atmosfery. Zanim tak się stanie, zespół pracuje nad wykorzystaniem do budowy mikrourządzeń materiałów biodegradowalnych, by nie szkodziły w środowisku.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4