OPPO Future Imaging Technology: Nowy sensor RGBW, zoom optyczny 85-200 mm i nowa generacja aparatu pod ekranem
Podczas dzisiejszego wydarzenia OPPO Future Imaging Technology 2021 firma zaprezentowała kilka nowatorskich rozwiązań skupionych na fotografii mobilnej. Systemy foto montowane w dzisiejszych smartfonach to potężne jednostki, które są w stanie wygenerować obraz, który jeszcze do niedawna był zarezerwowany dla tak zwanych „pełnoprawnych” aparatów. Producenci nie zatrzymują się w staraniach o kolejny progres. OPPO pochwaliło się właśnie nowymi technologiami z obszaru rejestracji i przetwarzania obrazu. Przedstawiciele firmy omówili nowy sensor RGBW, płynny optyczny zoom 85-200 mm, pięcioosiową stabilizację optyczną oraz następną generację kamery ukrytej po ekranem, której pracę wspiera AI.
Wydarzenie OPPO Future Imaging Technology 2021 przybliżyło nam najnowsze technologie producenta związane z fotografią mobilną realizowaną przy użyciu smartfonów. Oto najważniejsze punkty prezentacji.
Test OPPO A54 5G – Długi czas pracy na akumulatorze, obsługa standardu 5G i szczegółowe zdjęcia selfie
Pierwszą nowością jest kolejna już generacja sensora RGBW, która poprzez implementację dodatkowych białych subpikseli, technologii DTI oraz algorytmowi łączącemu 4 piksele w jeden udało się poprawić reakcję na światło. W grę wchodzi poprawa o 60% względem poprzednika. Udało się to osiągnąć przy jednoczesnej redukcji szumów do 35%. Co oznacza to dla przeciętnego Kowalskiego? W dużym uproszczeniu – jednostka zapewni wyższą jakość zdjęć przy niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Kolejną nowością są moduły. Pierwszy to zoom optyczny pracujący w przedziale ogniskowych 85-200 mm, który wspiera płynny bezstratny zoom. Wszystko dzięki zastosowaniu połączeniu soczewek ze szkła i tworzywa sztucznego. Zapowiada się interesująco, choć to nie koniec.
Test smartfona OPPO Reno5 5G – Pewny chwyt, atrakcyjna stylistyka i ładowanie SuperVOOC 2.0 65 W
Firma opowiedziała również o nowym pięcioosiowym systemie stabilizacji obrazu. Jeśli ruch jest niewielki, rozwiązanie wykorzysta do ustabilizowania sceny przesunięcie w osiach X (w poziomie) oraz Y (w pionie). Kiedy amplituda wzrośnie, system skorzysta z dodatkowego przesunięcia czujnika: Przesunięcie w poziomie (x), przesunięcie w pionie (y) i przetaczanie, wraz z kompensacją algorytmu, tak, aby uzyskać stabilizację w pięciu osiach przestrzeni. Według OPPO technologia pozwala poprawić stabilność obrazu przy kompensacji drgań nawet o 65%. Pierwsze smartfony korzystające z nowinki trafią na rynek na początku przyszłego roku.
OPPO pokazało także nową generację aparatu ukrytego pod ekranem. Przestrzeń w obszarze znajdującym się ponad aparatem zapewnia jakość wyświetlania na poziomie 400 ppi. Przy wsparciu algorytmów obrazowania AI, takich jak redukcja dyfrakcji, antykondensacja, HDR i AWB użytkownicy zgodnych smartfonów będą mogli cieszyć się wyraźniejszymi i naturalniejszymi w odbiorze zdjęciami selfie. To jedna z ciekawszych technologii mobilnych ostatnich lat, której posiadaniem chcą pochwalić się kolejni producenci. Cóż – na zdrowej konkurencji korzysta przede wszystkim klient końcowy.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4