Oficjalna specyfikacja dla audio przez USB-C opublikowana
Rewolucja w świecie mobilnego audio nabiera tempa. Rezygnacja z gniazda jack przez Apple w najnowszym iPhone'ie stała się impulsem dla pozostałych producentów. Dostajemy już informacje o kolejnych modelach telefonów, które zamiast klasycznego gniazda słuchawkowego będą wykorzystywały port USB typ C. Problemem dotychczas był brak ustandaryzowanej specyfikacji, której mieliby się trzymać producenci urządzeń audio wykorzystujących ten protokół transmisji. To jednak niedawno uległo zmianie wraz z udostępnieniem przez USB Implementers Forum (dalej: USB IF) specyfikacji dla USB Audio Device Class 3.0, która poświęcona jest własnie temu zagadnieniu - cyfrowej transmisji dźwięku za pośrednictwem zyskującego na popularności USB typu C.
Przyjęte w nowej specyfikacji rozwiązania mają pomóc w ograniczeniu poboru mocy przez urządzenia audio oraz zagwarantować interoperacyjność nie tylko pomiędzy sprzętem korzystającym z USB typ C, ale częściowo także z rozwiązaniami analogowymi.
Według przedstawicieli USB-IF USB typ C jest na dzień dzisiejszy najbardziej uniwersalnym standardem łączności, co czyni z niego najbardziej oczywisty wybór nie tylko jako potencjalnego następcy jacka 3,5 mm, ale jako podstawowy sposób cyfrowej transmisji dźwięku w ogóle. Ogłoszona specyfikacja ma pomóc w osiągnięciu tego celu. Przyjęte w niej rozwiązania mają pomóc w ograniczeniu poboru mocy przez urządzenia audio oraz zagwarantować interoperacyjność nie tylko pomiędzy sprzętem korzystającym z USB typ C, ale częściowo także z rozwiązaniami analogowymi. To ostatnie jest o tyle istotne, że dźwięk po USB przesyłany będzie tylko i wyłącznie cyfrowo, więc jego konwersja będzie odbywała się w samych podłączanych urządzeniach (np. w słuchawkach). Z punktu widzenia producentów sprzętu USB Audio Device Class 3.0 ma pozwolić także na oszczędność czasu oraz środków potrzebnych w innej sytuacji na opracowanie własnego standardu przesyłania dźwięku.
Intel chce zastąpić gniazda mini jack portem USB typu C
Warto przypomnieć, że pierwsza specyfikacja dla transmisji dźwięku po USB, czyli USB Audio Device Class 1.0 swoją premierę miała jeszcze w 1998 rok Zastosowanie znalazła m.in. przy zewnętrznych kartach dźwiękowych. Dotychczas aktualną wersją specyfikacji jest USB Audio Device Class 2.0. Została opublikowana już w 2006 roku, jednak ze względu na liczne problemy na etapie jej opracowywania, przez wiele lat miała problem zyskać na popularności. Pojawienie się USB typ C wymusiło zaktualizowanie dotychczasowych standardów, czego owocem jest opisywane w tekście USB Audio Device Class 3.0. Dokumentację dla wymienionych specyfikacji można znaleźć na stronie www.usb.org.
iPhone 7 - miejsce gniazda jack zajął... kawałek plastiku!
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4