Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek?

Damian Marusiak | 27-01-2018 14:00 |

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek?W ostatnim czasie rozpocząłem przygotowywanie cyklu artykułów dotyczących telewizorów z rozdzielczością Ultra HD oraz wszystkiego co jest mimowolnie powiązane z tą technologią. Początkowo skupiłem się na felietonach związanych z telewizorami OLED oraz MicroLED oraz trybem HDR. Wspomniałem także o płytach Ultra HD Blu-ray oraz jakości jaką mogą zaoferować. W drugiej części z kolei opisałem najpopularniejsze usługi streamujące materiały wideo, często właśnie w rozdzielczości Ultra HD. Zapraszam do trzeciej części cyklu, w którym omówię dostępne w Polsce odtwarzacze płyt Ultra HD Blu-ray. Być może właśnie ktoś poszukuje takiego urządzenia, warto mieć więc rozeznanie co jest u nas dostępne i czym ewentualnie różnią się poszczególne produkty.

W Polsce możemy zakupić odtwarzacz Ultra HD Blu-ray od takich firm jak Sony, Panasonic, Samsung, LG czy OPPO. To właśnie modele ostatniego producenta wydają się być najbardziej interesujące.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [25]

Jedynym z popularniejszych modeli odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray dostępnych w Polsce jest Samsung UBD-M8500. Jest to drugi tego typu produkt dostępny w Polsce od koreańskiego producenta. Jego premiera miała miejsce w ubiegłym roku, z kolei pierwszym modelem był UBD-K8500 dostępny w 2016 roku. W zasadzie przy dobrym poszukiwaniu, możliwe jest znalezienie starszego odtwarzacza w niższej cenie. Sam prywatnie użytkuję Samsunga UBD-M8500, choć głównie było związane z niższą ceną w momencie zakupu. Bez problemu odtwarza płyty Ultra HD Blu-ray, Blu-ray oraz DVD. Niestety w porównaniu do poprzednika (K8500) zabrakło wsparcia dla płyt Blu-ray 3D, co dla wielu z pewnością będzie powodem rezygnacji z tego odtwarzacza. Aktualnie Samsung UBD-M8500 wspiera tylko podstawowy format HDR10, jednak podczas targów CES koreański producent zadeklarował przygotowanie aktualizacji oprogramowania dodającej wsparcie dla rozszerzonego standardu HDR10+.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [3]

W przypadku odtwarzacza Samsung UBD-M8500 warto wspomnieć o ciekawej funkcji, czyli regulacji jasności w trybie HDR, dzięki czemu obraz wydaje się być nieco jaśniejszy, jednocześnie bez żadnych strat na jakości materiału źródłowego. Dosyć interesujący jest także design, który wyraźnie czerpie inspirację z zakrzywionych telewizorów. Nie każdemu musi przypaść do gustu. Mi osobiście on nie przeszkadza, aczkolwiek napęd i tak jest schowany w szafce typu RTV, tak więc zbytnio go nie widać. Samsung UBD-M8500 ma także dość mocno zredukowaną ilość portów w porównaniu do innych odtwarzaczy. Tutaj znajdziemy tylko jedno złącze HDMI 2.0a oraz cyfrowy TOSLINK. Dla niektórych sporą wadą będzie brak drugiego portu HDMI. Obecnie cena zestawu wynosi średnio od 1199 do 1399 złotych w wybranych sklepach.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [2]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [4]
Samsung UBD-M8500 nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem płyt Ultra HD Blu-ray.

Kolejne dwa odtwarzacze, które są aktualnie dostępne w Polsce to produkty firmy Sony. Mowa o modelach Sony UBP-X700 oraz Sony UBP-X800. Ten pierwszy to jest nowość, bowiem jego prezentacja odbyła się na targach CES 2018 w Las Vegas i zaraz po nich sklepy zaczęły sprzedawać odtwarzacz. Jest tańszy i nieco mniej funkcjonalny od starszego UBP-X800. Oferuje możliwość odtwarzania nie tylko płyt Ultra HD Blu-ray, ale także Blu-ray 3D. To samo zresztą oferuje model UBP-X800. Obydwa odtwarzacze w stanie "surowym" posiadają wsparcie dla podstawowego standardu HDR10, jednak producent zapowiedział do połowy roku przygotować aktualizację oprogramowania, dodającą także obsługę rozszerzonego Dolby Vision. Biorąc pod uwagę stosunkowo atrakcyjną cenę wyjściową nowego modelu UBP-X700, wynoszącą 1199 złotych, możliwość odpalenia treści Dolby Vision będzie dodatkowym i być może ważnym atutem. Pod względem wyglądu zewnętrznego także nie można niczego zarzucić produktom japońskiej firmy. Minimalizm oraz prostota to cechy charakterystyczne obydwu odtwarzaczy. Jak przystało na nowoczesny odtwarzacz, w obu urządzeniach nie zabrakło kilku preinstalowanych aplikacji typu VOD (na wypadek, gdyby w telewizorze jakimś cudem ich nie było). Można liczyć na programy typu Netflix, Amazon Prime Video, Player czy TVP VOD. Wspomniałem już o cenach tańszego odtwarzacza. W przypadku modelu UBD-X800, aktualne ceny wahają się w przedziale od 1449 do 1499 złotych.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [5]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [6]
Sony UBP-X800

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [7]
Sony UBP-X700

Chyba największym obecnie producentem pod względem ilości wydawanych odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray jest Panasonic, który już teraz ma dostępnych aż pięć takich urządzeń w Polsce. Po targach CES 2018 wiemy natomiast, że kolejne są w drodze (choć z pewnością zastąpią te, aktualnie dostępne w sprzedaży). Pierwszymi dwoma modelami są odpowiednio Panasonic DMP-UB900 oraz DMP-UB700. Generalnie pod względem oferowanej jakości wideo są w zasadzie identyczne. Obydwa bezproblemowo radzą sobie z płytami Ultra HD Blu-ray, Blu-ray 3D oraz prezentacją podstawowego standardu HDR10. Jakie są wobec tego różnice między nimi? Droższy model posiada certyfikat THX (który notabene nie wpływa na jakość obrazu czy dźwięku), dodatkowe analogowe porty audio w systemie 7.1 oraz nieco zmieniona obudowa. W tej sytuacji zdecydowanie lepiej odpuścić najdroższy model i zainteresować się właśnie modelem Panasonic DMP-UB700. A to nie wszystko, bowiem aktualnie w sprzedaży są jeszcze trzy inne odtwarzacze Ultra HD Blu-ray. Jak cenowo wypadają obydwa modele? Panasonic DMP-UB900 kosztuje obecnie ok. 2749 złotych, z kolei DMP-UB700 to koszt ok. 1799 złotych.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [8]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [9]
Panasonic DMP-UB900

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [10]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [11]
Panasonic DMP-UB700

Jeśli nie zależy nam na osobnym odtwarzaczu, wówczas można zastanowić się nad opcją wyboru konsoli Xbox One. Zarówno Xbox One S jak również Xbox One X oprócz podstawowej funkcjonalności, jaką są gry, umożliwia także oglądanie filmów z płyt Ultra HD Blu-ray.

Kolejne odtwarzacze od Panasonica to odpowiednio modele DMP-UB400, DMP-UB310 oraz DMP-UB300. Pierwszy z nich posiada m.in. dwa porty HDMI (jeden 2.0 oraz jeden 1.4), slot na karty SD oraz wsparcie dla aplikacji Netflix oraz YouTube 4K. W przypadku Panasonica DMP-UB300 różnice to przede wszystkim brak karty sieciowej Wi-Fi, brak jednego portu HDMI (pozostał tylko 1x HDMI 2.0) oraz pozbycie się czytnika kart SD. Ponadto seria DMP-UB300 cechuje się bardziej budżetowym wykonaniem. Model Panasonic DMP-UB310 jest w zasadzie kopią UB300, przy czym posiada on bezprzewodową kartę sieciową, dzięki czemu możliwe jest nawiązane połączenia z siecią Wi-Fi. Pod względem jakości obrazu niczego im w zasadzie nie brakuje. Bez problemu odtwarzają płyty Ultra HD Blu-ray ora Blu-ray 3D. Jeśli chodzi o ceny, to odtwarzacze kosztują odpowiednio ok. 1449 złotych (DMP-UB400), 1299 złotych (DMP-UB310) oraz 1199 złotych (DMP-UB300).

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [12]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [13]
Panasonic DMP-UB400

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [14]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [15]
Panasonic DMP-UB300

W sprzedaży w Polsce znajdziemy także przedstawiciela od LG, aczkolwiek ten model nie jest zbyt popularny, przez co także nie wszystkie sklepy w naszym kraju go oferują. Mowa o odtwarzaczu LG UP970. Z tym produktem ponadto wyszło pewne zamieszanie. Początkowo w momencie prezentacji koreański producent deklarował popremierową aktualizację oprogramowania dodającą wsparcie dla rozszerzonego standardu Dolby Vision. Niestety z nieznanych nam powodów (prawdopodobnie problemów sprzętowych), ostatecznie firma porzuciła ten zamysł i pozostała przy wsparciu dla podstawowej normy HDR10. Na szczęście nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem płyt Ultra HD Blu-ray oraz Blu-ray 3D. Pod względem konstrukcji i jakości wykonania, sprzęt nie różni się zbytnio od innych produktów. Prosty, minimalistyczny design zdecydowanie może się podobać. Odtwarzacz LG UP970 dostępny jest w cenie 1099 złotych, choć na aukcjach można go już znaleźć w cenie poniżej tysiąca złotych.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [16]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [17]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [18]
Odtwarzacz LG UB970

Gdy poszukujemy idealnego dla siebie odtwarzacza Ultra HD Blu-ray, najprawdopodobniej natkniemy się na produkty firmy Oppo Digital. Nawiasem mówiąc, Oppo Digital nie jest dokładnie tym samym co Oppo Electronics. Ta pierwsza firma zajmuje się produktami typu audio-wideo i ma siedzibę w Kalifornii, z kolei Oppo Electronics zajmuje się produkcją smartfonów i tutaj siedziba mieści się w Chinach. Odtwarzacze Oppo mają bardzo dużą renomę na świecie i nie przez przypadek uważane są za najbardziej zaawansowane i najlepsze tego typu produkty. Niestety są także najdroższe, bowiem ich ceny w Polsce zaczynają się od około 4000 złotych. Dwa najpopularniejsze odtwarzacze Ultra HD Blu-ray to Oppo UDP-203 oraz Oppo UDP-205. Jako jedyne tego typu urządzenia od razu po wyjęciu z pudełka oferują wsparcie dla rozszerzonego standardu HDR w postaci Dolby Vision. Nie trzeba tutaj czekać na aktualizacje oprogramowania, które albo często zaliczają obsuwy (Sony), albo w ogóle się nie pojawiają (LG). Odtwarzacze te posiadają także znacznie bardziej zaawansowane układy zasilające oraz systemy audio w postaci przetworników cyfrowo-analogowych. Model Oppo UDP-205 przeznaczony jest głównie dla maniaków perfekcyjnej jakości audio, co zresztą widać po ilości dedykowanych złącz jakie znajdziemy z tyłu odtwarzacza. To jednak nie jest jedyna funkcja jaką oferują produkty marki Oppo. Dla wielu znacznie ciekawszą funkcjonalnością jest możliwość "samodzielnego" doklejania napisów do filmów Ultra HD Blu-ray. Może to być kluczowa opcja dla osób, które często kupują takie filmy za granicą i okazuje się, że nie posiadają one dedykowanego polskiego języka. Konieczne jest oczywiście znalezienie odpowiednich napisów, jednak wartym odnotowania jest fakt istnienia takiej techniki. Żaden inny odtwarzacz znanej marki nie posiada (i raczej nie będzie posiadał) takiej opcji.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [19]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [20]
Oppo UDP-203

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [22]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [21]
Oppo UDP-205

Są jeszcze dwa produkty, które umożliwiają odtwarzanie płyt Ultra HD Blu-ray. Mowa o... najnowszych konsolach Microsoftu. Zarówno mniejszy Xbox One S jak również mocniejszy Xbox One X zostały wyposażone w odpowiednie czytniki. To czego nie zrobiło Sony w tej generacji, bez problemu przygotował Microsoft. Obydwie konsole oferują możliwość oglądania filmów Ultra HD 4K bezpośrednio z nośników optycznych. Z tego powodu określane są jako najtańsze odtwarzacze płyt Ultra HD Blu-ray, ponieważ mogą służyć także do grania. Zamiast kupować np. PlayStation 4 Pro oraz osobno napędu, można wyposażyć się tylko w Xbox One X (przykładowo oczywiście). Jest tylko jeden drobny szkopuł - w internecie nie brakuje opinii, jakoby napędy z konsol Xbox One nieco przekłamywały kolory. Choć przy wypuszczaniu z takiej płyty sygnału YCbCr 4:2:2 nie powinno być jakichkolwiek zmian kolorów, w przypadku konsol Microsoftu takie błędy się ponoć nagminnie zdarzają.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [23]

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek? [24]

Jak widać, ilość dostępnych urządzeń potrafiących odtworzyć płyty Ultra HD Blu-ray się pomału rozrasta. Praktycznie wszyscy liczący się na rynku producenci oferują przynajmniej jeden taki produkt. Zdecydowanie na prowadzenie wychodzi tutaj Panasonic, który oferuje aktualnie aż pięć odtwarzaczy w różnych przedziałach cenowych. Z kolei jeśli zależy nam na absolutnie najlepszej jakości obrazu i dźwięku, a przy tym nie liczycie się z groszem, wówczas warto zwrócić się ku produktom marki Oppo, które oferują rozwiązania niedostępne nigdzie indziej. Pozostałe produkty mogą z kolei między sobą konkurować designem, ceną czy funkcjonalnością. A jeśli nie chcemy zwykłego odtwarzacza, wówczas można spojrzeć w stronę... konsol Xbox One, które oferują taką opcję. W końcu klientowi może bardziej zależeć na graniu, a odtwarzanie płyt Ultra HD Blu-ray pozostawia w sferze ciekawostki. W tym roku spodziewamy się kolejnych premier takich urządzeń, w przeciągu nadchodzących dwunastu miesięcy będziemy obserwować co oferują poszczególni producenci.

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 57

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.