Od dziś nowe zasady dla zamawiających m.in. na AliExpress. Towary podrożeją o VAT, ale to nie koniec podwyżek
Od dziś, a więc od 1 lipca 2021 roku, zmieniają się przepisy celne oraz te dotyczące podatku VAT. W życie wchodzi mianowicie tzw. pakiet e-commerce. W związku z tym, osoby dokonujące zakupów na portalach sprzedażowych spoza Unii Europejskiej, np. chińskich, amerykańskich, a nawet brytyjskich (Brexit), w momencie kliknięcia na przycisk "kupuję" będą płacić dodatkowo obowiązkowy podatek VAT. Decyzję o wprowadzeniu nowych zasad tłumaczy się chęcią uszczelnienia systemu podatkowego. Unijni ustawodawcy mają również nadzieję, że nowe przepisy przyniosą korzyści lokalnym, europejskim sprzedawcom. Oferty m.in. z Chin przestaną być już bowiem tak atrakcyjne, jak miało to miejsce do tej pory.
1 lipca 2021 to koniec tanich zakupów z AliExpress. To efekt ustawy o pakiecie VAT dla e-commerce, nakładającej podatek na wszystkie zakupy dokonane poza obszarem UE. Po dodatkowe pieniądze sięgnie też Poczta Polska.
Alibaba Group szykuje odpowiedź na Paczkomaty InPostu. Automaty paczkowe AliExpress mogą stanąć w Warszawie
Dlaczego w serwisach sprzedażowych takich jak AliExpress udawało się kupować sprzęt czasami nawet o 50% taniej niż w Polsce? W dużej mierze była to kwestia braku nałożonego na produkty podatku VAT. Brak opodatkowania obowiązywał asortyment wyceniony na mniej niż 22 euro. Od dziś, 23-procentowym VATem opodatkowane jest już wszystko. Doliczenie VAT to niejedyna dodatkowa kwota, którą trzeba będzie zapłacić za zakupy z AliExpress. Poczta Polska będzie mianowicie doliczać do każdej dostarczonej paczki 8,50 PLN za tzw. dokonanie zgłoszenia celnego, a więc zgłoszenie do oclenia paczki lub listu. Taka procedura ma podlegać przesyłkom o wartości do 150 euro, czyli około 680 złotych.
InPost i Poczta Polska szukają nowych miejsc na paczkomaty. Oferty otrzymują już nawet kościelne parafie
Za paczki o większej wartości, od 150 euro do 1000 euro, oprócz opłaty pocztowej i podatku VAT trzeba będzie zapłacić także ustalone przez celników cło. Nowe zasady uderzą nie tylko w przysłowiowego Kowalskiego, ale także w firmy, które oparły swój model działalności na dropshippingu, czyli pośrednictwie w nabywaniu towarów. Do tej pory klienci ponosili potencjalne ryzyko, że zamówiony towar zostanie oclony, teraz jest to niemal pewne. Dla przedsiębiorców, których handel z Chinami odbywał się jednak oficjalnymi kanałami i podlegał wszystkim daninom publicznoprawnym, nowe zasady nie mają właściwie znaczenia.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
35
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72