NVIDIA zaprasza na konferencję Graphics Technology Conference. Już wkrótce prezentacja architektury Hopper dla rynku HPC/AI
Już za kilka dni NVIDIA ujawni kolejne karty graficzne GeForce, oparte na architekturze Ampere. Choć firma przygotowuje odświeżenie oferty kart graficznych GeForce RTX 3000, jeszcze w tym roku nastąpi kilka ważniejszych ogłoszeń. Producent pracuje bowiem nad dwiema nowymi architekturami, które zostaną ogłoszone w tym roku. Pierwsza - Hopper - przygotowana została z myślą o profesjonalnym rynku HPC oraz AI. Druga - Ada Lovelace - będzie ukierunkowana na karty graficzne GeForce RTX 4000. Wygląda na to, że poznaliśmy bardzo prawdopodobną datę premiery pierwszej z omawianych architektur. NVIDIA już teraz zaprasza na konferencję Graphics Technology Conference, która odbędzie się w marcu.
NVIDIA zaprasza na konferencję Graphics Technology Conference (GTC), na której pojawi się CEO firmy, Jensen Huang. Spodziewamy się, że to właśnie tam ujawniona zostanie architektura Hopper dla rynku HPC/AI.
NVIDIA Hopper GH100 - opracowanie naukowe firmy daje pierwszy wgląd w specyfikację akceleratora graficznego nowej generacji
Na stronie producenta pojawiło się ogłoszenie dotyczące tegorocznej odsłony Graphics Technology Conference (w skrócie GTC 2022). Pierwszego dnia, 21 marca, swoją prezentację będzie miał CEO firmy NVIDIA, Jensen Huang. W poprzednich latach, to właśnie podczas tej konferencji ujawniane były niejednokrotnie informacje o nowych rozwiązaniach z zakresu GPU i nowych architekturach, przygotowanych m.in. z myślą o rynku HPC. Niedługo miną dwa lata od pokazu akceleratora NVIDIA A100 i należy oczekiwać jego następcy. Tym bardziej, że konkurencja nie śpi, co pokazał listopadowy pokaz układu AMD Instinct MI250X, który wykorzystuje budowę MCM (Multi-Chip-Design). Układy NVIDII oparte na architekturze Hopper także mają skorzystać z MCM. Dla porównania Ada Lovelace będzie monolitem.
NVIDIA GeForce RTX 4000 - firma płaci wysokie kwoty TSMC za rezerwację wafli krzemowych dla 5 nm układów Ada Lovelace
Według dotychczasowych informacji, nowy akcelerator miałby wykorzystać budowę MCM, gdzie pojedyncza matryca obliczeniowa byłaby zbudowana ze 134 bloków SM oraz 8576 rdzeni CUDA (jeśli NVIDIA oczywiście pozostawi dotychczasową budowę, gdzie na 1 blok SM przypadają 64 rdzenie CUDA w akceleratorach graficznych). Układ miałby także posiadać 60 MB pamięci cache L2 oraz 100 GB pamięci VRAM (HBM2e lub HBM3) o imponującej przepustowości 2687 GB/s. Według dokumentacji firmy, którą omawialiśmy kilka tygodni temu, w przypadku architektury Hopper, NVIDIA może przygotować zupełnie różne akceleratory, które będą ukierunkowane na jeden, konkretny rodzaj obliczeń, np. z myślą tylko o HPC lub tylko o obliczeniach ze sztuczną inteligencją. W zależności od przeznaczenia GPU, jego budowa byłaby kompletnie odmienna.
Powiązane publikacje

AMD Radeon RX 9070 GRE otrzyma 12 GB pamięci, co potwierdzają rendery niereferencyjnych kart od PowerColor
43
NVIDIA GeForce RTX 5060 - Poznaliśmy datę premiery najsłabszej z dotychczasowych kart graficznych Blackwell
60
AMD Radeon RX 9000M - Układy graficzne RDNA 4 trafią także do notebooków. Poznaliśmy ich wstępną specyfikację
10
Gigabyte wydaje oświadczenie w sprawie wycieków żelu termoprzewodzącego na kartach graficznych GeForce RTX 5000
55