NVIDIA ukryła przychody z kart graficznych do kryptowalut?
Wpływ koparek kryptowalut na rynek kart graficznych mamy już za sobą. Ceny poszczególnych modeli już parę miesięcy temu zaczęły spadać i mogłoby wydawać się, że wszystko jest już dobrze, można się rozejść i udać do domów. NVIDIA jednak przy tym temacie jeszcze się troszkę pokręci, bo jak sugeruje Mitch Steves z kanadyjskiej firmy analitycznej RBC (Royal Bank of Canada), firma w swoim ostatnim sprawozdaniu finansowym mogła dopuścić się niecnych działań, które miałyby ukryć skalę strat, jakie poniosła w wyniku spadku popytu na karty graficzne do kopania kryptowalut. Steves wskazuje, że NVIDIA znacząco zaniżyła przychody z tego sektora rynku, wyliczone dla okresu od kwietnia 2017 do lipca 2018 roku. Różnica pomiędzy danymi NVIDII i szacunkami analityka jest tak duża, że potwierdzenie jej z góry zawierałoby wykluczenie przypadku lub pomyłki.
Analityk z Royal Bank of Canada sugeruje, że NVIDIA gdzieś "zgubiła" ponad 1,3 miliarda dolarów przychodów. Gdzie są te pieniądze?
NVIDIA w swoim ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazywała, że wygenerowała 602 miliony przychodów ze sprzedaży produktów do zastosowań w miningu, czy dla technik blockchain. Według analityka RBC, wartość przychodów to raczej około 1,95 miliarda dolarów. Rozjazd pomiędzy tymi kwotami to ponad 1,3 miliarda dolarów. Mitch Steves wyliczył, że w podanym przez NVIDIĘ okresie od kwietnia 2017 do lipca 2018 roku na rynek powinny były trafić karty graficzne o łącznej wartości około 2,75 miliarda dolarów. NVIDIA w sektorze miningu miała osiągać rynkowy udział na poziomie około 75%, a AMD około 25%.
Nie da się, oczywiście, dokładnie wyliczyć jaka część sprzedawanych kart graficznych trafia w ręce graczy lub innych grup użytkowników komputerów, a jaka do górników zajmujących się kryptowalutami. Tym samym trudno jest ustalić, jakie dokładnie udziały w tym sektorze ma dana firma. Steves wskazuje jednak na dane finansowe firmy AMD. Business Insider zauważył, że AMD w pierwszym kwartale 2018 roku z miningu miało przychody na poziomie 234 milionów dolarów. Jeśli przyłożyć to do przychodów NVIDII, w tym samym okresie, to kwota stanowi właśnie około 25% sumy. Właśnie to pozwala przyjąć, że udział NVIDII to około trzy czwarte, a AMD przypadła reszta. Do wcześniejszej wątpliwości dochodzi jeszcze jednak kwestia. NVIDIA dopiero co obniżyła prognozy swoich dochodów kwartalnych z 2,7 do 2,2 mld dolarów twierdząc, że robi to ze względu na spadek popytu w sektorze miningu. Sęk w tym, że NVIDIA obniżyła prognozę dochodów o 500 mln dolarów (na jeden kwartał), podczas gdy przez ponad rok (kwiecień 2017 - lipiec 2018) z miningu miała przychód wynoszący 602 miliony.
Test GeForce RTX 2060 - Następca GTX 1060 dogania GTX 1080
Mitch Steves nie wskazuje, jak NVIDIA mogła ukryć tak dużą kwotę przychodu. Dla dużej firmy nie jest to jednak nic niemożliwego. Wystarczyło błyskawicznie przerzucić pieniądze na inne projekty, albo wydłużyć płatności od partnerów, a więc od producentów kart graficznych. Z tego wszystkiego płynie jeszcze jedna sprawa. Jeśli NVIDIA rzeczywiście tak mocno zaniżyła swoje przychody z miningu, to może oznaczać, że popyt na GPU, niezwiązany z kryptowalutami, jest znacznie mniejszy niż obecnie się przyjmuje. Od września ubiegłego roku akcje NVIDII straciły aż połowę na wartości. Ujawnienie w sprawozdaniu rzeczywistej skali strat, jakie firma ponosi z tytułu spadku popytu na GPU do miningu, mogłoby zrzucić je na jeszcze niższe poziomy.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
59