NVIDIA Titan RTX - Niektóre karty blokują zegary na 1350 MHz
Karty graficzne z generacji NVIDIA Turing raczej nie zaliczyły udanego debiutu. Są to co prawda obecnie najwydajniejsze konsumenckie układy, ale gdy ktoś zagłębi się w temat to zaczyna to wyglądać mniej kolorowo. Po pierwsze konkurencji w postaci AMD w najwyższym segmencie nie ma już od dawna, a po drugie skok wydajności po wyłączeniu Ray Tracingu jest niewielki. Co prawda nowe odbicia, światła i przezroczystości robią wrażenie, ale jak na razie mało która gra to wspiera. Do tego jeszcze problemy z pamięciami VRAM, wysokie ceny... A wychodzi na to, że nawet produkt dla profesjonalistów - Titan RTX - nie jest pozbawiony wad i trafić może się model, którego zegary GPU będą zablokowane na 1350 MHz.
Problem jak na razie jest jednostkowy, warto jednak śledzić temat.
Test GeForce RTX 2080 Ti SLI - podwójna wydajność czy problemy?
Zagraniczna redakcja Gamers Nexus donosi, że jeden z ich dwóch egzemplarzy NVIDIA Titan RTX okazał się wadliwy. Mowa o podobnym problemie, jaki miał miejsce w przypadku konsumenckiego modelu NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti. Innymi słowy karta graficzna blokuje taktowania rdzenia na 1350 MHz, meldując że jest w spoczynku nawet podczas wymagających testów takich jak 3DMark Fire Strike Extreme. Zarówno oględziny laminatu, jak i dodatkowe pomiary temperatur nie wykazują żadnych odstępstw od normy. Wszystko jest na swoim miejscu, poprawnie przylutowane i dobrze schłodzone.
MSI GeForce RTX 2070 Gaming Z - Karta graficzna dla wymagających
Co ciekawe BIOSy w obu Titanach RTX są identyczne - dotyczy to zarówno ich numeru identyfikacyjnego jak i kodu. Więc gdzie leży problem? Możliwości są dwie - problemem są albo wady na bardzo niskim poziomie, dotyczące krzemu w GPU, albo błędnie wgrany BIOS. Warto przypomnieć, że podobnie było w przypadku karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti (która swoją drogą również była w posiadaniu Gamers Nexus, a przesłana została przez ich czytelnika) i tutaj sprawę rozwiązywał reflash. Tym jednak razem Zieloni chcą zbadać sprawę dokładniej i biorą wadliwy układ do siebie na testy. Pytanie czy gdzieś w sprzedaży lub co gorsza w posiadaniu konsumentów jest więcej tego typu felernych egzemplarzy? Oby nie, w końcu mowa o karcie dla profesjonalistów z ceną wynoszącą... 11 700 złotych!
Powiązane publikacje

NVIDIA GeForce RTX 5000 - karty graficzne mocno nagrzewają się w sekcji zasilania. To może prowadzić to krótkiej żywotności układów
103
AMD Radeon RX 9070 GRE jednak nie zadebiutuje w najbliższym czasie? Rywal dla GeForce RTX 5070 może pojawić się dopiero w Q4
28
Zephyr Radeon RX 6500 debiutuje z wieloletnim poślizgiem. Karta graficzna dla fanów małych konstrukcji ITX i SFF
19
NVIDIA wydaje hotfix 576.15 dla GeForce. Naprawa błędów z czarnym ekranem i czujnikami temperatury w kartach RTX 50
127