NVIDIA i AMD górą! Firmy odnotowały największe wzrosty przychodu w TOP 10 producentów układów scalonych
Firma analityczna TrendForce, która niedawno prognozowała wyraźne podwyżki cen nośników SSD oraz pamięci RAM i VRAM (GDDR5 i GDDR6), opublikowała najnowsze zestawienie dziesięciu największych producentów układów scalonych. Ranking obejmuje firmy pod względem wielkości przychodu uzyskanego w 2020 roku oraz zmian w porównaniu do 2019 roku. Największymi wzrostami rok do roku mogą pochwalić się NVIDIA, AMD, MediaTek, Realtek i Qualcomm, szczególnie Zieloni odnotowali imponujący wynik. Natomiast najgorzej poradziły sobie firmy Dialog i przejęte w minionym październiku przez Czerwonych Xilinx, które straciło nieco przychodu względem wyników z 2019 roku. Wiele firm zyskało dzięki wzmożonemu przez pandemię COVID-19 popytowi, mimo problemów produkcyjnych i niedoborów, które sprawiły, że podaż za nim nie nadąża.
NVIDIA odnotowała wśród producentów układów scalonych największy, bo aż ponad 52% wzrost przychodu rok do roku, mocno zyskując na wzmożonym przez pandemię COVID-19 popycie, mimo problemów z niedoborami. AMD również nie może narzekać. Najgorzej poradziły sobie za to firmy Dialog i zakupione przez Czerwonych Xilinx.
NVIDIA prezentuje wyniki finansowe za czwarty kwartał roku fiskalnego 2021 - rekordowe przychody działu Gaming
2020 rok był okresem bardzo burzliwym dla wielu branż. Dla znacznej części firm oznaczał on spadki przychodów i doprowadzał (lub nadal doprowadza, bo pandemia wciąż trwa) do zwolnień. Przemysł półprzewodnikowy skorzystał jednak znacząco na mającym tendencje wzrostowe popycie. Największe wzrosty w 2020 roku odnotowały wśród producentów układów scalonych NVIDIA z przychodem prawie 15,5 mld dolarów (wzrost aż o 52,2% względem 2019 roku), AMD z przychodem ponad 9,7 mld dol. (wzrost o 45%), MediaTek z przychodem prawie 11 mld dol. (o 37,3%), Realtek z przychodem „tylko” 2,6 mld dol. (wzrost o 34,1%) i liderujący Qualcomm z przychodem prawie 19,5 mld dol. (o 33,7%). Ten ostatni wyprzedził Broadcom, który odczuł skutki wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami w objętym przez TrendForce segmencie, dzięki wzrostowi popytu na urządzenia sieciowe oraz współpracy z Apple.
AMD potwierdza: problemy z dostępnością podzespołów PC oraz konsol PS5 i Xbox Series X/S potrwają do drugiej połowy 2021 rok
Firmie NVIDIA udało się wypracować wzrosty zysków dzięki przejęciu Mellanox w znaczącym dla Zielonych dziale centrów danych (przychód rzędu niemal 6,4 mld dol., co dało wzrost o 121,2% rok do roku) i premierze nowych kart graficznych GeForce RTX 3000. Z kolei AMD pomogły problemy Intela z opracowaniem niższych procesów technologicznych. W związku z tym sytuacja AMD na rynku procesorów do PC, laptopów i serwerów znacząco się poprawiła. Jako że pandemia nadal się utrzymuje, TrendForce przewiduje, że w parze z tym będą dawać się we znaki niedobory komponentów i wyższe ceny za układy scalone, co przełoży się także na kolejne wzrosty przychodów w 2021 roku wśród tych producentów, mimo ograniczonej podaży.
Powiązane publikacje

Handel nieoficjalnymi kartami graficznymi NVIDII przybrał na sile. Producent stara się ukrócić cały proceder
26
3DMark wzbogacił się o test wydajności z wykorzystaniem techniki AMD FSR 2
17
NVIDIA GeForce RTX 4070 - pojawiły się wiarygodne informacje na temat cen. Będzie taniej niż przewidywano, ale wciąż drogo
64
Cyberpunk 2077 z Path Tracingiem ma działać dobrze na wszystkich kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX 4000
63