NVIDIA GeForce RTX 4090 zostanie zaprezentowana jako pierwsza. Karty GeForce RTX 4080 oraz RTX 4070 pojawią się później
NVIDIA przygotowuje się pomału do wprowadzenia na rynek nowej generacji kart graficznych, opartych na architekturze Ada. Według informacji sprzed kilku tygodni, debiut architektury może nastąpić w połowie lipca, a więc w samym środku tegorocznych wakacji. Nowa generacja ma przynieść duży wzrost wydajności, zarówno w rasteryzacji jak również w Ray Tracingu. Stosunek perf/wat również powinien zostać odpowiednio podniesiony zważywszy na fakt wykorzystania litografii TSMC N4 (czy raczej niestandardowej wersji 5 nm dla NVIDII). W sieci pojawiły się właśnie doniesienia sugerujące, że NVIDIA nie zaprezentuje od razu trzech najmocniejszych kart, zamiast tego skupiając się wyłącznie na flagowym modelu.
Według najnowszych doniesień, NVIDIA początkowo zaprezentuje wyłącznie flagową kartę graficzną GeForce RTX 4090. Karty GeForce RTX 4080 oraz GeForce RTX 4070 pojawią się w późniejszym czasie.
NVIDIA GeForce RTX 4000 - poznaliśmy nieoficjalną specyfikację kart GeForce RTX 4090, RTX 4080, RTX 4070 oraz RTX 4060
Według popularnego w branży użytkownika Twittera - @kopite7kimi - latem NVIDIA zaprezentuje wyłącznie najmocniejszą kartę graficzną Ada - GeForce RTX 4090. Przypominamy, że karta ta zostanie wyposażona w niepełny rdzeń AD102 ze 126 blokami SM oraz 16128 procesorami CUDA FP32. Dodatkowo otrzymamy ponownie 24 GB pamięci GDDR6X na 384-bitowej magistrali, a współczynnik TDP ma wynosić 450 W.
Choose B. Confirmed.
— kopite7kimi (@kopite7kimi) May 29, 2022
Układy graficzne NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop i RTX 3060 Laptop są ciągle sprzedawane w Chinach w wersjach desktopowych
Z kolei według informacji ujawnionych przez VideoCardz, NVIDIA wkrótce rozpocznie testowanie układu graficznego AD104, który ma być wykorzystany z karcie NVIDIA GeForce RTX 4070. Według dotychczasowych informacji, układ ten będzie wyposażony w 12 GB pamięci VRAM. Niewiadomą pozostaje GeForce RTX 4080, bowiem według VideoCardz karta może finalnie skorzystać z bardziej obciętej wersji układu graficznego AD102, zamiast AD103, którego testy według źródła jeszcze się nie rozpoczęły. Tak czy inaczej wygląda na to, że latem zobaczymy tylko jedną kartę, za to najwydajniejszą i najdroższą.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
183
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56