NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti – wydajność karty w grach po półtora roku kopania kryptowalut potrafi spaść nawet o 20%
Na rynku wtórnym nie brakuje kart graficznych po „przejściach”, tj. kopaniu kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) czy Ethereum (ETH). Nie ma żadnych wątpliwości, że komponenty GPU po intensywnym eksploatowaniu będą znacznie bardziej zużyte, ale jak bardzo takie użytkowanie może wpłynąć na wydajność w grach? Temat postanowił zbadać kanał Testing Games w serwisie YouTube, który wziął na warsztat kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2080 Ti po półtorarocznym kopaniu kryptowalut i zestawił ją z tym samym, zupełnie nowym układem. Testing Games przeprowadził testy wydajności w rozmaitych grach, począwszy od Cyberpunka 2077, przez Forza Horizon 4, a skończywszy na Horizon Zero Dawn. Wydajność na pokoparkowym GeForce RTX 2080 Ti spadła dość wyraźnie.
Do sieci trafiło porównanie wydajności w grach pomiędzy kartą GeForce RTX 2080 Ti po półtorarocznym kopaniu kryptowalut a nowym RTX 2080 Ti. Pokoparkowy układ radził sobie wyraźnie gorzej – w niektórych przypadkach nawet aż o 20%.
Test NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti - Turing nowym królem wydajności
Kanał Testing Games przetestował pokoparkową i nową kartę graficzną GeForce RTX 2080 Ti w takich grach, jak Cyberpunk 2077, Battlefield V, Forza Horizon 4, Horizon Zero Dawn, Red Dead Redemption 2, Kingdom Come: Deliverance czy Assassin’s Creed: Valhalla, a więc w całkiem pokaźnym zestawie tytułów. Wydajność RTX 2080 Ti po intensywnym kopaniu kryptowalut spadła średnio o około 10%, a w niektórych przypadkach (vide Forza Horizon 4) różnica była nawet 20%. Jest to znaczący spadek wydajności względem nowego RTX 2080 Ti. Karty sparowano z procesorem Intel Core i9-10900K, a testy wykonano w rozdzielczości 4K i ustawieniach Ultra.
NVIDIA GeForce RTX 3060 i pierwsze testy kopania kryptowalut - obniżona wydajność jest bezpośrednio związana z BIOS-em
Pokoparkowy GeForce RTX 2080 Ti często osiągał temperatury o 15-20 stopni Celsjusza wyższe niż nowa karta, co przełożyło się na wyraźnie niższe zegary w trybie Boost - o nawet ponad 100 MHz. Miało to więc wpływ na obniżenie wydajności. Poprawę w temperaturach można byłoby odnotować po wymianie podkładek termicznych i nałożeniu nowej pasty termoprzewodzącej, ale nie jest to coś, co robi przeciętny użytkownik i wówczas porównanie nie byłoby do końca adekwatne. Kupując używaną, pokoparkową kartę w serwisach aukcyjnych, trzeba się liczyć nie tylko z potencjalnie gorszą wydajnością i kulturą pracy systemu chłodzenia, ale także z tym, że jej żywotność może być wyraźnie skrócona, co raczej powinno być oczywiste, biorąc pod uwagę, jak GPU stosowane w koparkach są eksploatowane (kluczowy jest też okres takiego użytkowania).
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
187
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
57