NVIDIA GeForce GT 710 - Debiut prawdziwego demona wydajności
Na rynku układów graficznych można zauważyć rosnący udział zintegrowanych jednostek IGP znajdujących się w nowoczesnych procesorach AMD oraz Intel. Nie ulega wątpliwości, że osoby wykorzystujące komputer do mało zaawansowanych prac lub zadań niewymagających obliczeń wykonywanych przez układy graficzne nie potrzebują dedykowanego GPU, które zwiększa koszt zestawu. Mogłoby się wydawać, że konstrukcje z najniższego segmentu rynku nie mają już racji bytu i zaczną powoli znikać z ofert producentów. Okazuje się jednak, że NVIDIA jest innego zdania - wczoraj oficjalnie poinformowano o premierze nowego "demona wydajności", który swoją specyfikacją techniczną jest w stanie skłonić posiadaczy GTX Titan X do zmiany GPU...
GeForce GT 710 to nowa alternatywa dla zintegrowanych układów graficznych.
NVIDIA GeForce GT 710 to najnowsza propozycja "zielonych" kierowana do małych komputerów, platform HTPC oraz stacji roboczych. Nie jest to karta graficzna dedykowana dla graczy liczących na sporą ilość klatek na sekundę - głównym zadaniem GeForce GT 710 jest ponoć zaoferowanie lepszej wydajności od zintegrowanych układów graficznych w procesorach Intela i AMD. Należy pamiętać, że układy GPU znajdujące się w obecnych jednostkach CPU także różnią się wydajnością, a więc GeForce GT 710 nie jest w stanie dogonić chociażby topowego Irisa od Intela.
NVIDIA GeForce GT 710 oferuje wsparcie dla technologii CUDA, 3D Vision, PhysX, Adaptive V-Sync oraz DirectX 12. Prezentowany produkt broni się przede wszystkim wsparciem dla wybranych funkcji, których nie znajdziemy w zintegrowanych układach graficznych - mowa tutaj chociażby o lepszym zarządzaniu kilkoma wyświetlaczami. Zgodnie z informacją prasową NVIDII, GeForce GT 710 jest nawet 10-krotnie wydajniejszy od zintegrowanych GPU. Jest to bardzo ogólne stwierdzenie, typowe dla sloganów marketingowych, z którego tak naprawdę nic nie wynika.
Prezentowana karta graficzna otrzymała rdzeń GK208 oparty na architekturze Kepler - GPU to nowsza rewizja GK108. Układ otrzymał 192 procesory strumieniowe, co oznacza, że we wnętrzu rdzenia znajduje się tylko jeden aktywny blok SMX. Standardowe taktowanie GPU to 954 MHz, jednak warto pamiętać, że może ono różnić się w wersjach oferowanych przez różnych producentów. W standardzie otrzymujemy 2 GB pamięci DDR3 o przepustowości 14,4 GB/s opartej na 64-bitowym interfejsie. Do sprzedaży trafi jednak również wariant posiadający 1 GB pamięci. TDP prezentowanego potwora to całe 19 W - w sam raz dla low-endowych platform PC.
Do sprzedaży trafia cała gama modeli - znajdziemy tutaj zarówno krótkie konstrukcje korzystające z jednego slotu, ale także bardziej rozbudowane warianty. Typowa konfiguracja wyjść dla GeForce GT 710 to gniazda HDMI, DVI oraz D-Sub. A ile to wszystko kosztuje? Zgodnie z oficjalną wyceną, za wariant posiadający 1 GB pamięci DDR3 zapłacimy 30 dolarów, natomiast bogatsza wersja 2 GB to wydatek rzędu 40 dolarów. I co Wy na to posiadacze Titanów?!
Powiązane publikacje

Karty graficzne GeForce RTX 5060 Ti oraz Radeon RX 9060 XT w wersjach 16 GB VRAM sprzedają się o wiele lepiej niż warianty 8 GB
107
ONE-NETBOOK OneXGPU Lite to nowa stacja eGPU z interfejsem Thunderbolt 5 i układem AMD Radeon RX 7600M XT
0
Karty graficzne NVIDIA GeForce GTX 900 Maxwell, GeForce GTX 1000 Pascal oraz TITAN V z powolnym wygaszaniem wsparcia
75
MSI GeForce RTX 5050 Ventus i Shadow to nowe autorskie modele kart graficznych dla mało wymagających użytkowników
43