NVIDIA G-Sync - przybywa monitorów, ale niewiele przechodzi testy
Firma NVIDIA od tego roku rozpoczęła certyfikowanie monitorów dla graczy, przyznając im odznaczenie zgodności z G-Sync. Konkurencyjne rozwiązanie AMD FreeSync jest oferowane w szerszej gammie produktów, jak również zgodne są z nim konsole, takie jak Xbox One X. Aby nie być pozostawionym na lodzie, „Zieloni”, wprowadzają G-Sync dla monitorów z technologią Adaptive Sync, a więc również FreeSync. Do tej pory przetestowano ich kilkaset, lecz jedynie garstka została wyróżniona przez NVIDIĘ kompatybilnością z G-Sync. Na targach Computex firma podzieliła się dokładnymi danymi jeśli chodzi o liczbę zgodnych monitorów, jak i przedstawiła przekrój ich parametrów technicznych.
NVIDIA przetestowała 503 modele różnych monitorów. Tylko 28 z nich uzyskało certyfikat zgodności z NVIDIA G-Sync.
NVIDIA ogłosiła, że w tym momencie skończyła pierwszą fazę testów certyfikacyjnych G-Sync. Na 536 dostępnych monitorów z technologią Adaptive Sync, firma przetestowała 503 modeli (33 wyszły z produkcji). Tylko 28 z nich przeszło certyfikację. Aż 273 (55%) z nich oferowało niedostateczną funkcjonalność Variable Refresh Rate. Odznaczały się one zbyt małą rozpiętością VRR (nie spełniały kryterium 2,4:1) oraz odświeżaniem poniżej 75 Hz. W ich przypadku VRR w wielu sytuacjach nie aktywowało się w ogóle. Z kolei 202 innych modeli nie otrzymało certyfikacji G-Sync, gdyż NVIDIA wykryła problemy z wyświetlaniem obrazu, np. ghosting i migotanie ekranu.
NVIDIA oznaczyła kolejne monitory certyfikatem obsługi G-Sync
Od momentu ostatniej aktualizacji (w kwietniu tego roku) swojego programu testowego, przybyło 11 nowych monitorów z G-Sync. Ze statystyk opublikowanych przez NVIDIĘ wynika, że większość testowanych monitorów Adaptive-Sync odznacza się rozdzielczością Full HD oraz odświeżaniem nieprzekraczającym 75 Hz. Najnowszymi modelami dodanymi do listy kompatybilnych z G-Sync urządzeń są: Dell 52417HGF, HP X25 i LG 27GL850. Na Computex producenci tacy, jak Asus i Acer zaprezentowali również nowe monitory G-Sync ULTIMATE Mini-LED, które dzięki panelom Mini-LED zawierają więcej stref podświetlania ekranu, co powinno przełożyć się na lepszy HDR. Firmy Asus i Acer nie podały jednak szczegółów na temat dostępności i ceny.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4