Nowy dowód osobisty z biometrią. Niezbędne skanery linii papilarnych trafiły do polskich urzędników
Ministrowie Janusz Cieszyński oraz Paweł Szefernaker poinformowali na wtorkowej konferencji o konkretnych terminach wdrożenia nowego dokumentu tożsamości. Wizualnie, odświeżony dowód osobisty nie będzie znacząco różnił się od obecnego rozwiązania, choć pojawią się na nim nowe elementy. Istotniejsze jest natomiast zastosowanie biometrii. Okazuje się bowiem, że rozwiązanie będzie ściśle powiązane z liniami papilarnymi obywatela. Mamy więc warstwę tradycyjną, podpis posiadacza dokumentu oraz biometrię. Urzędnicy, chcąc potwierdzić nasze dane, będą musieli skorzystać ze specjalnych czytników, które trafią do wszystkich instytucji państwowych. To może jednak potrwać, gdyż w planach jest również dostarczenie „mobilnych stacji”, które w pewnych warunkach są niezbędne.
Wnioski o nowy dowód osobisty z warstwą biometryczną będzie można składać już od 8 listopada 2021 roku. Choć wymiana dokumentu nie jest obowiązkowa, należy pamiętać o warunkach w procesie jego uzyskiwania.
Test Vivo V21 5G – Sprawdziliśmy najnowszy smartfon z aparatem 44 Mpix do selfie, stabilizowanym optycznie
Do gmin trafiło łącznie 7450 skanerów stacjonarnych, które pojawiły się w 2479 lokalizacjach. Janusz Cieszyński podaje, iż w pierwszej połowie października zostanie uruchomiony proces dostaw dodatkowych 335 stacji mobilnych, które mają pomóc w obsłudze petentów, którzy nie mogą udać się do urzędów osobiście. Nowy dokument ma być trudniejszy do podrobienia, a co za tym idzie – możemy liczyć na wzrost naszego bezpieczeństwa. Całe „zamieszanie” spowodowane jest rozporządzeniem Unii Europejskiej, które określa wymóg wprowadzenia opisywanego rozwiązania. Na szczęście nie ma powodu, aby czym prędzej pędzić do urzędu, gdyż na ten moment nie ma prawnego obowiązku aktualizacji dokumentu. Wyjątek, to zbliżająca się utrata ważność dowodu tożsamości.
Test realme GT Master Edition – Uzupełnienie smartfonowej serii GT to mocny atak na średnią półkę cenową
Dowód będzie wydawany na okres 10 lat dla osoby dorosłej oraz na 5 lat dla osoby powyżej 12 roku życia. W drugim przypadku, od obywatela nie będą pobierane odciski palców. Niestety, osoby zainteresowane wyrobieniem dokumentu muszą udać się do urzędu osobiście. Nie można tego bowiem zrealizować w formule online. Od każdej reguły jest oczywiście wyjątek. Ze zdalnego procesu wymiany dokumentu będzie można skorzystać w wyjątkowych sytuacjach takich jak choroba czy niepełnosprawność wykluczające wizytę w tradycyjnej placówce. Nie jest to jednak zaskoczeniem. Oficjalny, przewidziany ustawowo, komunikat o zmianach zostanie ogłoszony niebawem.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
23
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10