Nowości HSA na telekonferencji podczas Hot Chips 2013
Pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku przybliżyliśmy Wam założenia architektury hUMA ogłoszonej przez AMD (LINK). Stworzenie nowej technologii nie byłoby oczywiście możliwe bez współpracy wielu firm w organizacji HSA (Heterogeneous System Architecture), która powstała w czerwcu ubiegłego roku. Fundacja zrzesza wiele korporacji znanych z branży elektronicznej, czyli między innymi firmy AMD, ARM, Mediatek, Qualcomm, Samsung, Imagination oraz Texas Instruments będącymi jednocześnie założycielami całego przedsięwzięcia. Organizacja HSA jest również promowana przez koreańskie LG, natomiast wielu innych producentów współpracuje ze sobą w celu stworzenia zunifikowanego środowiska dla deweloperów. Cały projekt opiera się tak naprawdę na chęci stworzenia uniwersalnej oraz wydajnej platformy, która będzie stanowiła świetną podstawę dla wszystkich twórców zaawansowanego oprogramowania.
Fundacja HSA najbardziej kojarzona jest oczywiście z producentem procesorów oraz kart graficznych, czyli firmą AMD, jednakże nie tylko jej osiągnięcia są ważne. Tegoroczne sympozjum Hot Chips było świetną okazją do urządzenia telekonferencji poświęconej nowościom związanym z opisywaną dzisiaj organizacją, zaś prowadzeniem całego wydarzenia zajął się szef fundacji HSA - Phil Rogers. Nie zabrakło także przedstawicieli ARM, Qualcomma oraz AMD, którzy prezentowali osiągnięcia oraz plany na przyszłość.
Podczas prezentacji skupiono się między innymi na modelach kolejkowania zadań, pamięci i HSAIL, czyli szczegółach zależnych od akceptacji HSA. Warto wspomnieć, że wspomniane przed chwilą modele kolejkowania i pamięci to całkiem nowe elementy specyfikacji architektury. Standard HSAIL pozwoli oczywiście na efektywne programowanie oraz osiągnięcie wysokiej kompatybilności sprzętowej. W przyszłości architektura Heterogenous System Architecture pozwoli na całkowite przetwarzanie informacji przy użyciu jednostek SoC oraz ułatwienie tworzenia akceleratorów napędzających oprogramowanie.
Nie można również zapominać o wysokiej skalowalności rozpoczynającej się od mobilnych smartfonów, a kończącej na wielkich superkomputerach. Ekosystem HSA ma rozrastać się z tygodnia na tydzień, umożliwiając użytkownikom korzystanie z zaawansowanego oprogramowania. Rozwój Heterogenous Architecture System jest widoczny na przykładzie układów APU od AMD, gdzie są lub będą wykorzystywane technologie tworzone w fundacji.
Firmy zrzeszone w organizacji liczą oczywiście na szybki rozwój architektury oraz jak największą popularność tego rozwiązania. Użytkownicy końcowi będą oczywiście musieli poczekać na wejście wszystkich technologii w życie, jednak oczekiwanie będzie z pewnością okraszone kolejnymi informacjami serwowanymi przez przedstawicieli HSA. Fundacja planuje implementację swoich standardów w kolejnych urządzeniach w następnym roku. Jest na co czekać? Niewątpliwie...
Organizacja HSA twardo sprzeciwia się dominacji obecnych procesorów CPU, które są mniej wydajne oraz bardziej prądożerne od swoich następców SoC. Heterogenous Architecture System ma pozwolić na łatwe programowanie dla wspomnianych układów, tak jak ma to miejsce dzisiaj dla CPU. W kolejnych latach połączenie CPU oraz GPU powinno zupełnie odstawić samodzielne układy w ciemny kąt. Miejmy tylko nadzieję, że wszystko się uda i technologia rzeczywiście będzie widocznie korzystniejsza dla zwykłego użytkownika.
Fundacja HSA stawia na otwartość standardów oraz bardzo dobre wsparcie dla deweloperów tworzących systemy operacyjne oraz programy użytkowe. Programowanie ma wstąpić na zupełnie inny poziom będący nieosiągalny przy użyciu dzisiejszych technologii. A to wszystko będzie możliwe dzięki rozwojowi połączenia CPU i GPU - proste, nieprawdaż?
Źródło: HSA
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4