Nowe płyty główne MSI dla procesorów Xeon Skylake
Chociaż od premiery procesorów Intel Core szóstej generacji minęło już kilka miesięcy, nieustannie pojawiają się nowe płyty główne dedykowane LGA 1151. Jest to naturalna kolej rzeczy, biorąc pod uwagę, że Skylake nadal stanowi najwydajniejszą mainstreamową architekturę. O ile najpierw mamy do czynienia z wysypem konstrukcji „gamingowych” czy bardziej przystępnych cenowo „zwyklaków” kierowanych do szerokiego grona odbiorców, producenci z czasem skupiają uwagę na coraz bardziej wymyślnych modelach. Takie płyty główne często oferują liczne akcesoria, które są użyteczne tylko dla określonej grupy odbiorców m.in.: dodatkowe oprogramowanie, funkcje podkręcania, zdalne piloty czy chłodzenia sekcji zasilania przygotowane na systemy chłodzenia cieczą. Takim tropem poszło również MSI, wprowadzając do obiegu dwa urządzenia należące do rodziny Workstation z chipsetami C232 oraz C236, przeznaczone dla procesorów Xeon.
Obydwie płyty główne MSI mają być sensowną, tanią opcją dla osób, które potrzebują procesorów Xeon.
Osobom nie będącym w temacie warto pokrótce wyjaśnić, że procesory Xeon są modelami serwerowymi. Mimo kompatybilności z tym samym gniazdem co jednostki Intel Core szóstej generacji, nie współpracują jednak z płytami głównymi przeznaczonymi na rynek konsumencki. W zamian oferują dodatkowe możliwości m.in.: wsparcie dużej ilości pamięci ECC, obsługę TXT, VT-d, vPro czy większą pamięć cache. Xeony E3 v5 wymagają chipsetu C232 bądź C236, więc płyty główne MSI stanowią konstrukcje nieco egzotyczne, ale nawet po powierzchownej analizie obydwu modeli można dojść do wniosku, że nie oferują one nazbyt wiele. Trudno zresztą wymagać cudów od chipsetu jakim jest Intel C232 i C236, więc prawdopodobnie był to celowy zabieg MSI. Urządzenia mają być po prostu sensowną i tanią opcją dla osób, które potrzebują Xeonów. Dodajmy natomiast, że chipset C232 nie obsługuje technologii vPro, Rapid Storage, Smart Response, Standard Manageability oraz Node Manager. Obydwie płyty mają pojawić się w sklepach w nadchodzących tygodniach.
MSI E3 Krait Gaming V5 to płyta w formacie ATX, która została wyposażona w podstawkę LGA 1151 oraz chipset Intel C232. Wygląd nie odbiega od serii Krait Gaming, mamy więc do czynienia z czarno-białą kolorystyką, grawerunkiem smoka oraz nazwy marki. Płyta główna posiada cztery sloty DDR4-2133 obsługujące do 64GB pamięci typu EEC, dwa sloty PCIe 3.0 (16x i 4x), dwa sloty PCIe 3.0 x1 oraz dwa PCI. Posiada także sześć poziomych złączy SATA o przepustowości 6 Gb/s i pojedynczy port M.2. Trzeba jednak pamiętać, że jego wykorzystanie wiąże się z poświęceniem złącza PCIe x4, co spowodowane jest ograniczeniami chipsetu. Obsługę procesora powierzono pięciofazowej sekcji zasilania.
Za sieć odpowiada Gigabitowy Intel I219-V wraz z oprogramowaniem MSI, które nadaje grom wyższy priorytet. Zabieg ten teoretycznie pozwala osiągnąć niższe opóźnienia w rozgrywkach sieciowych. Dźwięk został powierzony układowi Realtek ALC1150, który został odseparowany na płycie głównej, zarówno wizualnie, jak i fizycznie. Jest to zatem model oferujący naprawdę przyzwoitą jakość dźwięku. Tylny panel posiada dwa złącza PS2, przycisk do resetu CMOS, trzy złącza USB 3.1 Gen1, jedno złącze USB 3.1 Gen1 typu C, dwa złącza USB 2.0, złącze LAN oraz sześć wyjść audio.
MSI E3M Workstation V5 to stosunkowo prosta płyta w formacie m-ATX. Podobnie jak „większy brat” została wyposażona w podstawkę Intel LGA 1151 dla procesorów Xeon Skylake oraz chipset Intel C232. Ponieważ nie jest to płyta „gamingowa” znacznie różni się wyglądem. PCB jest w kolorze ciemnobrązowym, a większość elementów jest czarna. Próżno tu szukać charakterystycznego smoka - znaleźć można tylko dyskretne logo MSI. Czterofazowa sekcja zasilania jest niestety pozbawiona radiatora, ale wartym odnotowania jest fakt, że zastosowano czteropinowe gniazdo EPS.
MSI E3M Workstation V5 posiada dwa sloty DDR4-2133 obsługujące do 32GB pamięci typu EEC, jeden slot PCIe 3.0 16x oraz dwa sloty PCI. Dostępne mamy również sześć złączy SATA o przepustowości 6Gb/s, cztery złącza są pionowe zaś dwa poziome. Do obsługi sieci użyty został gigabitowy kontroler Realtek RTL8111H, za dźwięk odpowiada natomiast Realtek ALC887. Tylny panel oferuje dwa złącza PS2, cztery porty USB 2.0, kolejne cztery USB 3.1 Gen1, złączne LAN oraz trzy wyjścia audio. Opisywana płyta główna ma możliwość wyprowadzenia na front dwóch portów USB 3.1 Gen1 i dwóch portów USB 2.0
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37