Nowe badanie dotyczące związków pomiędzy zdrowiem psychicznym, a rozwojem Internetu, rozprawia się z ważnym mitem
Wśród niektórych grup społecznych panują przekonania, że Internet, media społecznościowe i smartfony mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Często jest to po prostu wynik osobistych przekonań danej osoby, które nie mają odpowiedniego umocowania w badaniach naukowych i rzeczywistości. Dowodzi temu najnowsza analiza, która została przeprowadzona na podstawie danych pozyskanych od blisko 2,5 miliona użytkowników.
Badacze Oxford Internet Institute przeprowadzili analizę, z której wynika, że nie istnieje znacząca korelacja pomiędzy rozwojem technologii internetowych, a pogorszeniem zdrowia psychicznego społeczeństwa.
Badania wskazują, że Polacy coraz częściej sięgają po inteligentne urządzenia z troski o swoje zdrowie
Badacze Oxford Internet Institute – Andrew Przybylski i Matti Vuorre – opublikowali wyniki badań zatytułowane "Ogólny dobrostan i zdrowie psychiczne w dobie Internetu", które w praktyce rozprawiają się z istotnym mitem dotyczącym negatywnego wpływu globalnej sieci na kondycję psychiczną społeczeństwa. Analiza ma dogłębny charakter, ponieważ obejmuje dane od 2,4 mln użytkowników w wieku 15-89 lat ze 168 krajów na całym świecie. Badaczy interesował przede wszystkim okres obejmujący lata 2005-2022, a raport, który na ich podstawie powstał został podzielony na dwie główne części. Pierwsza z nich dotyczy dobrostanu badanych i bazuje na samookreśleniu przez nich satysfakcji z życia, a także pozytywnych i negatywnych doświadczeń. Dane te zestawiono procesem rozpowszechnienia Internetu na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Druga część koncentruje się na zdrowiu psychicznym, poprzez wykorzystanie metaanalitycznych wskaźników niepokoju, depresji i samookaleczeń w latach 2000-2019 w 202 krajach i sprawdzenie ich związków w procesem rozpowszechnienia technologii internetowych.
Naukowcy stworzyli mapę rozkładu materii we Wszechświecie. Dotychczasowe modele kosmologiczne będą wymagać korekty
Wyniki idą na przekór ogólnym przekonaniom dotyczącym pogarszania się kondycji psychicznej społeczeństwa wraz z rozwojem dostępu do globalnej sieci. Na przestrzeni dwóch przebadanych dekad nie odnotowano dużych zmian w dobrostanie i zdrowiu psychicznym. Co prawda, pojawiły się obszary, w których wyniki nie są jednoznaczne, ale zmiany w ogólnej kondycji psychicznej są na tyle niewielkie, że nie ma tutaj bezpośredniej korelacji z bardzo dynamicznym przecież rozwojem Internetu i powiązanych z nim technologii w minionych 20 latach. Przybylski wprost stwierdza, że przeświadczenie o ogólnym związku tych dwóch kwestii nie ma wystarczającego uzasadnienia w rzeczywistości. Korelację tego typu zauważono jednak w przypadku użytkowników Internetu będących w wieku dorastania. Można stwierdzić, że w tej grupie wiekowej rozwój mediów społecznościowych miał pewien negatywny wpływ na satysfakcję z życia. Jest to jednak wpływ ograniczony.
Powiązane publikacje

Google inwestuje miliony w AI, która może wyleczyć każdą chorobę. Czy rewolucja w medycynie jest coraz bliżej?
89
Chińska firma SiCarrier prezentuje na Semicon China 2025 zaawansowane narzędzia do produkcji chipów, zaskakując branżę
37
Extropic chce zdetronizować NVIDIĘ dzięki rewolucyjnej technologii chipów probabilistycznych
21
Chińska Ant Group osiąga przełom w sztucznej inteligencji dzięki wykorzystaniu rodzimych układów półprzewodnikowych
16