Test Acer Aspire S3 - Ultrabook w stylu MacBook Air, czyli cienias!
- SPIS TREŚCI -
Ultrabook to nowe pojęcie zdefiniowane przez Intela, które zagościło w naszych słownikach podczas zeszłorocznych targów komputerowych Computex w Tajpej. Założenia tego typu komputerów przewidują kilka podpunktów - najważniejsze z nich to niewielkie rozmiary, niska waga, długa żywotność akumulatora i platforma bazująca na najnowszych niskonapięciowych modelach procesorów Intela. A wszystko to w dość zaporowej cenie wynoszącej około 1000 dolarów. Wzorowy model ultrabooka wyposażony powinien być także w szybki dysk SSD, posiadać nieprzeciętną stylistykę oraz aluminiową obudowę. Mówiąc krótko - ultrabooki z założenia miały zostać konkurentami dla MacBooków Air od Apple. W poniższej recenzji przyjrzymy się natomiast pierwszemu reprezentantowi tych komputerów, jaki ujrzał światło dzienne - a konkretniej - Acerowi Aspire S3. Czy producent dobrze wywiązał się z założeń Intela i czy ultrabooki są warte w ogóle swojej ceny?
Autor: Tomkoon - Tomasz Kowalski
Obserwując uważnie bieżące trendy można wywnioskować, że jeszcze do niedawna popularne netbooki zaczynają tracić klientów na rzecz tabletów, które są lekkie, poręczne, ale przede wszystkim stanowią modną nowość na rynku - a takie gadżety są pożądane ponad wszystko. Z produkcji tych małych komputerków zrezygnował ostatnio Samsung oraz Dell, więc można śmiało przypuszczać, iż w najbliższym czasie coraz więcej firm zdecyduje się na podobny krok. Jako, że niektóre firmy zaczęły tracić klientów, długo nie trzeba było czekać na nowe rozwiązania, które z założenia miały przyciągnąć uwagę konsumentów nie tylko swoimi możliwościami, ale również designem oraz otoczką czegoś „świeżego”.
I tak oto powstały ultrabooki, które chcą porwać rynek płynąc na fali popularności produktów firmy Apple. Patrząc na dostępne modele ultrabooków nie trudno dostrzec analogię do MacBooków z serii Air, zarówno stylistyczną jak i cenową. W przypadku firmy Apple jesteśmy jednak przyzwyczajeni do sięgania do najgłębszych zakamarków portfela. W przypadku producentów takich jak Acer czy ASUS, podobny stan rzeczy trochę nas dziwi, ale najwyraźniej kierownictwo uznało, że skoro firma z nadgryzionym jabłuszkiem odniosła sukces - to czemu i my nie możemy? Zatem przekonajmy się czy takie "Maki" z Windowsem na pokładzie będą w stanie wnieść cokolwiek na terytorium okupowane przez typowe urządzenia w rozmiarze 15,6 cala.
W trakcie testu postaramy się sprawdzić także, czy ultrabooki stanowią dobry kompromis zarówno pod względem wydajnościowym jak i mobilnym pomiędzy zwykłymi notebookami, a powoli popadającymi w niełaskę netbookami. Cena testowanego przez nas Acera Aspire S3 wynosi mniej więcej 5500 złotych, zatem przewyższa ceny przeciętnych netbooków około pięciokrotnie, zaś zwykłych laptopów mniej więcej dwukrotnie. Póki co ten kompromis wydaje się być mało atrakcyjny dla użytkownika, ale z drugiej strony przecież nikt nie reklamował ultrabooków, jako sprzętu dla przeciętnego Kowalskiego...
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Jaki laptop kupić? Polecane laptopy do gier, nauki, pracy i multimediów. Poradnik zakupowy na kwiecień i maj 2025
41
Test ASUS ROG Strix SCAR 18 - Topowy notebook do gier z NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU oraz Intel Core Ultra 9 275HX
57
Test MSI Katana 17 - Notebook do gier z Intel Core i7-13620H i NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU
84
Test NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU w notebooku Razer Blade 16 - Premiera architektury Blackwell w laptopach
63