Noctua NH-D12L - Nieduże, dwuwieżowe chłodzenie procesora z wydajnym wentylatorem 120 mm
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że wcale nie potrzebuje dużego zestawu komputerowego. Chociaż obudowa Full Tower i płyta główna w formacie ATX stwarza wiele możliwości, to spora część konsumentów ich nie wykorzystuje. Gdy mowa o kartach rozszerzeń, to rzadko kto decyduje się na coś więcej niż karta graficzna, a i to w ostatnich kilkunastu miesiącach nie bywa takie oczywiste. Naturalną koleją rzeczy jest więc, że na popularności zyskują mniejsze komputery oparte na płytach mATX lub mITX i obudowach SFF. Do zbudowania takiej właśnie platformy, nada się m.in. przedstawione właśnie niskoprofilowe chłodzenie Noctua NH-D12L.
Noctua NH-D12L to niskie, dwuwieżowe chłodzenie CPU zbudowane w oparciu o wentylator NF-A12x25r PWM uraczony okrągłą ramką.
Noctua NF-A12x25 PWM chromax.black.swap - Najwydajniejsze austriackie wentylatory komputerowe debiutują wreszcie w czerni
Firma Noctua zaprezentowała właśnie nowe niskoprofilowe, dwuwieżowe chłodzenie procesora - NH-D12L. Konstrukcja pracuje w oparciu m.in. o 120-mm wentylator NF-A12x25r PWM uraczony okrągłą ramką. Całość cechuje się wysokością 145 mm i ma pasować do wielu obudów serwerowych 4U, jak i do węższych konstrukcji typu tower, które do tej pory mogły polegać raczej tylko na rozwiązaniach z wentylatorami 92 mm (np. Jonsbo CR-2200). Wentylator NF-A12x25r ma zapewniać tę samą wydajność, co renomowane modele bez literki 'r' w nazwie. Mowa więc o pracy z prędkością od 450 do 2000 (+/- 10%) obrotów na minutę przy wydajności do 102,1 m³/h, ciśnieniu do 2,34 mm H₂O i deklarowanej głośności do 22,6 dB(A).
Test chłodzenia procesora Noctua NH-P1 - aluminiowego potwora bez wentylatora! Tylko czy pasywne chłodzenie da radę?
Producent zaznacza, że tak niski profil konstrukcji był możliwy do osiągnięcia właśnie za sprawą okrągłej ramki wentylatora NF-A12x25r, przez co ten mógł osiąść między radiatorami dużo niżej. Dzięki asymetrycznej konstrukcji, Noctua NH-D12L nie wystaje ponadto ponad gniazda pamięci RAM na płytach głównych opartych na podstawkach Intel LGA1700/LGA1200/LGA115x i AMD AM4/AM5, co ma zapewniać łatwy dostęp do modułów oraz pełną kompatybilność z modułami DIMM, które mają wysokie dyfuzory lub dodatkowe podświetlenie RGB LED. Nie wiemy jeszcze kiedy chłodzenie będzie dostępne w sklepach, ale wyceniono je już na ok. 90 euro.